We wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 1 marca rząd wprowadza obowiązkowe szczepienia dla medyków, nauczycieli oraz służb mundurowych. Czasowo zostanie też przywrócona nauka zdalna. Zmniejszeniu ulegną też limity w poszczególnych obiektach.
Minister Niedzielski ogłosił, że od 1 marca br. trzy grupy zawodowe zostaną objęte obowiązkiem szczepień. Chodzi o nauczycieli, medyków i służby mundurowe. Z kolei wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przedstawił nowe limity w poszczególnych obiektach. Będą obowiązywały od 15 grudnia. Nastąpi też częściowy powrót nauki zdalnej.
Nowe zasady bezpieczeństwa od 15 grudnia? pic.twitter.com/ZK9WASmCeN
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 7, 2021
“Sytuacja epidemiczna się ustabilizowała. Od półtora tygodnia średnia dzienna liczba zakażeń jest na poziomie 23 tys. Jednak nie widać wyraźnych spadków tych statystyk. Dodatkowo bardzo ryzykownym elementem jest nowy wariant koronawirusa Omikron” – oświadczył we wtorek Niedzielski, cytowany przez portal RMF 24. Poinformował także, że zmodyfikowano projekt ustawy klubu PiS mówiący wcześniej o weryfikacji zaszczepienia pracowników przez pracodawcę. “Pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku darmowego testu na Covid-19. W ciągu tygodnia będzie skierowany do prac” – ogłosił szef resortu zdrowia.
Minister poinformował też, że czasowo zostanie wprowadzona nauka zdalna w szkołach. “Zdecydowaliśmy się, żeby w dniach 20.12-23.12 i okolice Święta Trzech Króli będzie nauka zdalna, która zakończy się 9.01. 10 stycznia będzie powrót do stacjonarnego trybu” – poinformował minister.
Z kolei wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował o szczegółach nowych obostrzeń, które będą obowiązywały od 15 grudnia br.
Wprowadzony zostanie limit 75 procent obłożenia w transporcie zbiorowym. W przypadku lokali w restauracjach, barach i hotelach limit wyniesie 30 proc. obłożenia (będzie istniała możliwość zwiększenia limitów jedynie dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę). Wprowadzone zostaną także obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na Covid-19, nawet jeśli są zaszczepione.
Limity w kinach, teatrach, obiektach sportowych, sakralnych wyniosą 30 proc. (będzie istniała możliwość zwiększenia limitów jedynie dla osób zaszczepionych zweryfikowanych). Zamknięte zostaną dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia.
Ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych wyniesie 31 grudnia i 1 stycznia 100 osób (możliwe powiększenie limitu o osoby zaszczepione).
Nowe obostrzenia zapowiadał już w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. “Jutro lub pojutrze przedstawimy zaostrzenia w związku ze świętami i mutacją omikron. Będziemy wzmacniać mechanizmy obowiązku szczepień. Rozważamy też wzmocnienie obostrzeń wobec niezaszczepionych” – deklarował.
W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o nowych obostrzeniach sanitarnych. Nowe ograniczenia obowiązują od 1 grudnia br. (miały wstępnie obowiązywać do 17 grudnia br.). Zastrzegł jednak, że obostrzenia mogą być rozszerzane. Minister poinformował o zmniejszeniu limitów osób w obiektach gastronomicznych, kulturalnych oraz sakralnych. Wcześniej limity zapełnienia wynosiły 75 proc. Zostały one zmniejszone do 50 proc. W przypadku wesel, komunii, imprez i dyskotek limit wynosi 100 osób. Wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi zostały objęte limitem 250 osób. W siłowniach i centrach fitness może przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.
Zobacz także: Słowacja: Rekordy zakażeń pomimo twardego lockdownu
W niedzielę ponad 8 tys. przeciwników obostrzeń pandemicznych wprowadzonych oraz planowanych przez rząd Belgii protestowało na ulicach Brukseli. Policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego wobec części demonstrantów.
Informowaliśmy, że także w stolicy Austrii ponad 40 000 osób wyszło na ulice, aby zaprotestować przeciwko trwającej blokadzie i planom wprowadzenia obowiązku szczepień przeciwko COVID-19 od przyszłego roku.
Demonstranci zgromadzeni na Heldenplatz, jednym z historycznych placów Wiednia, wykrzykiwali hasła i starli się z policją.
Zobacz także: Krótsza ważność „paszportów covidowych”? KE chce dawki przypominającej
Przypomnijmy, że politycy Lewicy przygotowali projekt ustawy nakładający obowiązek szczepienia się przeciwko COVID-19. Wkrótce ma zostać złożony w Sejmie.
Złożenie projektu ustawy w tej sprawie zapowiedzieli na niedzielnej konferencji prasowej politycy Lewicy. Wzięli w niej udział Włodzimierz Czarzasty – współprzewodniczący Nowej Lewicy, Adrian Zandberg z partii Razem, a także posłowie Lewicy – Krzysztof Gawkowski, Anna Maria Żukowska i Joanna Scheuring-Wielgus.
Kolejne kraje europejskie wprowadzają daleko idące ograniczenia wobec mieszkańców, którzy nie przyjęli szczepionki przeciwko COVID-19. Niedawno zaostrzyły je Niemcy, gdzie rozważa się wprowadzenie obowiązku szczepienia. Obowiązek taki, dla osób w wieku powyżej 60 lat, wprowadziła już Grecja.
Zobacz także: Włochy wprowadzają „Super Green Pass”, nowy rodzaj „paszportu sanitarnego”
rmf24.pl / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!