Ponad 8 tys. przeciwników obostrzeń pandemicznych wprowadzonych oraz planowanych przez rząd Belgii protestowało w niedzielę na ulicach Brukseli. Policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego wobec części demonstrantów.

Uczestnicy protestów domagali się zniesienia paszportu sanitarnego umożliwiającego m.in. wstęp do barów oraz obiektów sportowych. Wyrażali także sprzeciw wobec planowanego przez rząd nakazu poddania się szczepieniu przeciw Covid-19. W protestach uczestniczyły też zorganizowane grupy strażaków i pielęgniarek.  Część uczestników zaatakowała kordon policji stojący przed siedzibą Komisji Europejskiej. Policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych – informuje agencja AP.

W protestach w Brukseli wzięło udział ponad 8 tysięcy osób.

Zobacz także: Słowacja: Rekordy zakażeń pomimo twardego lockdownu

Agencja AP zwraca uwagę, że liczba zakażeń koronawirusem wzrosła w Belgii w ciągu ostatniego tygodnia o 6 proc. w porównaniu do tygodnia poprzedniego. W Belgii w pełni zaszczepiono do tej pory około 75 proc. populacji.

Informowaliśmy, że także w stolicy Austrii ponad 40 000 osób wyszło na ulice, aby zaprotestować przeciwko trwającej blokadzie i planom wprowadzenia obowiązku szczepień przeciwko COVID-19 od przyszłego roku.

Demonstranci zgromadzeni na Heldenplatz, jednym z historycznych placów Wiednia, wykrzykiwali hasła i starli się z policją.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Krótsza ważność “paszportów covidowych”? KE chce dawki przypominającej

Przypomnijmy, że politycy Lewicy przygotowali projekt ustawy nakładający obowiązek szczepienia się przeciwko COVID-19. Wkrótce ma zostać złożony w Sejmie.

Złożenie projektu ustawy w tej sprawie zapowiedzieli na niedzielnej konferencji prasowej politycy Lewicy. Wzięli w niej udział Włodzimierz Czarzasty – współprzewodniczący Nowej Lewicy, Adrian Zandberg z partii Razem, a także posłowie Lewicy – Krzysztof Gawkowski, Anna Maria Żukowska i Joanna Scheuring-Wielgus.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kolejne kraje europejskie wprowadzają daleko idące ograniczenia wobec mieszkańców, którzy nie przyjęli szczepionki przeciwko COVID-19. Niedawno zaostrzyły je Niemcy, gdzie rozważa się wprowadzenie obowiązku szczepienia. Obowiązek taki, dla osób w wieku powyżej 60 lat, wprowadziła już Grecja.

apnews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply