W niedzielę niemieccy liberałowie z FDP zaaprobowali zdecydowaną większością głosów umowę koalicyjną z socjaldemokratami z SPD i z Zielonymi. Za przyjęciem 177-stronicowego dokumentu programowego w sprawie utworzenia rządu RFN opowiedziało się 93 proc. delegatów FDP.

W czasie niedzielnej konferencji liberałowie z FDP zaaprobowali umowę koalicyjną z socjaldemokratami z SPD i z Zielonymi. Za przyjęciem umowy głosowało 535 osób, 37 przeciw, 8 wstrzymało się od głosu – informuje agencja DPA.

“Jestem przekonany: kraj skorzysta na tej koalicji, możliwy jest nowy kierunek w Niemczech. Jest to umowa koalicyjna na rzecz polityki centrowej, która nie przesuwa naszego kraju na lewo, lecz chce go prowadzić do przodu” – powiedział lider FDP i przyszły minister finansów Christian Lindner w swoim wystąpieniu, które poprzedziło głosowanie.

Zobacz także: Kaczyński: Niemcy dążą do federalizacji Europy. To przekreśla pamięć historyczną XX wieku

W sobotę umowa została zaaprobowana przez SPD. Członkowie partii Zielonych będą głosowali nad nią w poniedziałek.

Umowa koalicyjna ma zostać podpisana we wtorek. Z kolei w środę socjaldemokrata Olaf Scholz ma zostać wybrany przez Bundestag na kanclerza Niemiec.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że wrześniowe wybory do niemieckiego Bundestagu wygrało SPD, zdobywając 25,7 proc. głosów. Drugie miejsce zajęło CDU/CSU z wynikiem 24,1 proc. – dla ugrupowania kanclerz Angeli Merkel to najgorszy wynik w historii. W parlamencie trzecią siłę stanowią Zieloni z poparciem 14,8 proc., co jest jak dotąd najlepszym wynikiem tej partii. Liberałowie z FDP również poprawili swoją pozycję w porównaniu do poprzednich wyborów – zdobyli oni 11,5 proc. Populistyczna AfD straciła pozycję trzeciej siły w parlamencie uzyskując 10,3 proc. głosów. Na Lewicę zagłosowało 4,9 proc. wyborców.

Zobacz także: Koniec ery Merkel i CDU. W Niemczech zawiązała się nowa koalicja

dpa-international.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply