Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali na terenie Górnego Śląska kolejne 4 osoby w sprawie dotyczącej wyłudzeń podatku VAT. Ich działalność związana była z wewnątrzwspólnotowym obrotem metalami nieżelaznymi. Straty, które w wyniku tego procederu poniósł Skarb Państwa, wyliczone zostały już na ponad 56 mln złotych – poinformowała ABW w środę.

Zatrzymani 15 listopada br. to przedstawiciele polskich i zagranicznych firm. Brali udział w tzw. „karuzeli podatkowej” z wykorzystaniem firm „słupów”, które zajmowały się fikcyjnym obrotem m.in. bielą cynkową i płytami ołowianymi. Ustalono, że wspomniany towar opuszczał granice naszego kraju, lecz był ponownie wprowadzany do obrotu na terenie RP przez firmy „słupy”, pełniące funkcję tzw. znikających podatników. Działania te były możliwe za pośrednictwem podmiotów zarejestrowanych na terenie Czech, Słowacji i Bułgarii, które kontrolowali zatrzymani przez ABW obywatele Polski. „Słupy” nie odprowadzały należnego Skarbowi Państwa podatku VAT, a towar ponownie, za pośrednictwem śląskich firm, trafiał do kolejnych podmiotów gospodarczych. Straty, które w wyniku tego procederu poniósł Skarb Państwa, wyliczone zostały już na ponad 56 mln złotych.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty m.in. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszowania faktur VAT o dużej wartości (czyli tzw. zbrodnię VAT), prania brudnych pieniędzy oraz popełnienia szeregu przestępstw skarbowych.

Wobec dwóch z zatrzymanych Sąd Rejonowy w Katowicach zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych osób zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze. W sprawie przedstawiono do tej pory zarzuty 55 osobom.

Informowaliśmy, że niedawno funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali sześciu przedstawicieli spółek zaangażowanych w fikcyjną działalność. Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, która działała w latach 2018-2020 są podejrzani o posługiwanie się, wystawianie oraz używanie nierzetelnych i niedokumentujących rzeczywistych zdarzeń gospodarczych faktur VAT. Z powodu oszustw podatkowych grupy Skarb Państwa stracił co najmniej 20 mln zł.

Przypomnijmy, że także w sierpniu br. Krajowa Administracja Skarbowa, Komenda Stołeczna Policji w Warszawie (KSP) i Prokuratura Regionalna w Warszawie rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą, która wyłudzała VAT i wystawiała fikcyjne faktury. Straty Skarbu Państwa z tytułu działania grupy sięgały ponad 10 mln zł.

Z kolei w czerwcu br. funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) rozpracowali grupę przestępczą, która wystawiała fikcyjne faktury w obrocie paliwem. Grupa wprowadziła do obrotu lewe faktury na łączną kwotę ponad 2 mld zł. Straty Skarbu Państwa szacuje się na co najmniej 387 mln zł.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: SG, CBŚP oraz hiszpańskie służby rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą, która działała m.in. na terenie Polski [+VIDEO]

W maju bieżącego roku KAS rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, która wprowadzała do obrotu gospodarczego fikcyjne faktury. Przeszukano ponad 140 miejsc należących do 71 podmiotów gospodarczych. Zatrzymano 4 osoby. Na rachunkach bankowych zablokowano ponad 3 mln zł. Na skutek działań grupy straty Skarbu Państwa z tytułu podatku dochodowego i podatku VAT sięgały ponad 30 mln zł.

Również w maju br. Krajowa Administracja Skarbowa i Centralne Biuro Antykorupcyjne rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą. Zatrzymano 34 osoby, które usłyszały między innymi zarzuty zbrodni VAT-owskiej. Wartość wystawionych nierzetelnych i fałszywych faktur VAT przekraczała 1 mld zł

Zobacz także: Międzynarodowe oszustwo paliwowe wykryte przez KAS

abw.gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply