Funkcjonariusze z Karpackiego Oddziału SG, CBŚP wraz z hiszpańskimi służbami Policia National i Guardia Civil rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która działała na terenie Polski i Hiszpanii. Gang mógł przemycić do Polski nawet 1,2 tony marihuany wartej prawie 24 mln zł. Śledztwo w omawianej sprawie jest nadzorowane przez Prokuraturę Krajową. Europol i Eurojust koordynowały międzynarodowe działania.

Zatrzymano 9 osób, zlikwidowano 2 plantacje konopi, na których rosło 1400 krzewów, a także przejęto gotowe narkotyki. Zabezpieczono majątek podejrzanych na kwotę ponad 22 mln zł m.in. luksusowe wille w Hiszpanii. Część podejrzanych jest powiązana ze środowiskiem pseudokibiców jednego z krakowskich klubów sportowych. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że grupa przestępcza zajmowała się przemytem marihuany z Hiszpanii do Polski i wprowadzaniem jej do obrotu – poinformowała Straż Graniczna (SG) w poniedziałek.

Zatrzymani są obywatelami Polski w wieku od 30 do 45 lat. Mieszkają na co dzień zarówno w Polsce, jak i na terenie Hiszpanii. Według śledczych grupa działała w latach 2016-2021. W ramach śledztwa powołano zespół złożony z funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz Zarządu w Krakowie Centralnego Biura Śledczego Policji, natomiast postępowanie jest nadzorowane przez Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Rozbito międzynarodową grupę przestępczą, która zajmowała się legalizowaniem na terenie RP pobytu cudzoziemców m.in. z Bliskiego Wschodu i Afryki

„W ostatnim czasie w Hiszpanii przeprowadzono działania z udziałem polskich funkcjonariuszy. Policia National z miejscowości Denia oraz Guardia Civil z Walencji, w asyście policjantów z Zarządu w Krakowie Centralnego Biura Śledczego Policji, zatrzymały 5 obywateli Polski, w tym 3 poszukiwanych Europejskimi Nakazami Aresztowania wydanymi przez polski sąd na wniosek małopolskiej Prokuratury Krajowej” – podkreślono w komunikacie.

Podczas przeszukań odkryto 2 plantacje marihuany, na których znajdowało się łącznie 1400 krzewów konopi w różnych fazach wzrostu oraz 25 kilogramów gotowego narkotyku, zabezpieczono także gotówkę.

Funkcjonariusze z Karpackiego Oddziału SG i policjanci CBŚP w Polsce przeprowadzili w tym samym czasie działania na terenie województw: małopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego. Zatrzymano 4 podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Przeprowadzono także przeszukania, w których trakcie zabezpieczono dokumenty, sprzęt elektroniczny, a także ponad 5,5 kg haszyszu i 4 litry płynnej amfetaminy, z której można by uzyskać 16 kg sproszkowanego narkotyku, ponad 3 kilogramy marihuany. Wartość przejętych narkotyków to blisko pół mln zł. Zabezpieczono również gotówkę w kwocie ponad 300 tys. zł. i prawie 9,5 tys. euro.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Rozbito grupę zajmującą się organizowaniem nielegalnej imigracji do Polski

Wobec zatrzymanych na terenie Hiszpanii Polaków wdrożono procedurę sprowadzenia ich do Polski, natomiast osoby zatrzymane w Polsce zostały tymczasowo aresztowane przez sąd na okres trzech miesięcy. 7 osób jest podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i wprowadzanie do obrotu oraz przemyt znacznych ilości narkotyków. Grozi im 15 lat pozbawienia wolności. Dwóch zatrzymanych będzie odpowiadać karnie zgodnie z hiszpańskim prawem.

W ramach sprawy zabezpieczony został majątek podejrzanych na kwotę ponad 22 mln zł w postaci gotówki, samochodów oraz nieruchomości na terenie Hiszpanii, w tym luksusowych willi. W ustaleniu zajętych składników majątkowych wsparcia udzieliła lubelska Krajowa Administracja Skarbowa.

Śledczy ustalili ponadto, że zorganizowana grupa przestępcza w latach 2011-2017, dokonała co najmniej 162 przemytów nie mniej niż 15 ton marihuany o wartości detalicznej co najmniej 440 mln zł. Przemyt odbywał się do Polski z Holandii, Hiszpanii i Niemiec. Grupa przemycała narkotyki z Hiszpanii do Włoch, Belgii, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii. Środki odurzające były następnie wprowadzane do obrotu na terenie Polski i innych krajów Unii Europejskiej.

strazgraniczna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz