Prokuratura Krajowa poinformowała w piątek o rozbiciu międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się organizowaniem nielegalnej migracji do Polski. Grupa przestępcza zorganizowała przekroczenie granicy Rzeczypospolitej Polskiej nie mniej niż 8337 ustalonym cudzoziemcom.

Jak poinformowała w piątek Prokuratura Krajowa, rozbito międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się organizowaniem nielegalnej migracji do Polski. W toku prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie, wspólnie z Placówką Straży Granicznej w Hrebennem, śledztwa w sprawie działalności międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej, trudniącej się organizowaniem przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom oraz ułatwianiem i umożliwianiem pobytu wbrew przepisom na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej obywatelom państw trzecich, zarzuty przedstawiono 7 osobom. W całej sprawie zarzuty usłyszało już 134 podejrzanych.

Zobacz też: Raport: 41% imigrantów z Ukrainy planuje osiąść w Polsce na stałe, 29% już ściągnęło rodziny

W skład grupy przestępczej wchodzili obywatele Polski i Ukrainy, a ich działalność prowadzona była w latach 2012-2020 na terenie Polski, Ukrainy, Czech, Szwecji, Federacji Rosyjskiej, Gruzji, Białorusi, Kazachstanu, Mołdawii oraz innych krajów europejskich.

Proceder przestępczy prowadzony był w oparciu o zakładane i fikcyjnie działające spółki, za pomocą których rejestrowano w urzędach pracy w Lublinie, Bychawie i Lubartowie znaczne ilości oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a następnie wnioskowano w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie o wydanie zezwoleń na pracę dla cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ustalono, iż cudzoziemcy bezpośrednio po uzyskaniu polskiego tytułu pobytowego udawali się do dalszej pracy na terenie krajów europejskich i nie mieli zamiaru ani możliwości świadczenia pracy w Polsce zgodnie ze swoimi deklaracjami. W ten sposób opisywana grupa przestępcza zorganizowała przekroczenie granicy Rzeczypospolitej Polskiej nie mniej niż 8337 ustalonym cudzoziemcom.

Zobacz też: Ukraińcy – czy na pewno bliscy kulturowo?

W trakcie czynności zabezpieczono mienie podejrzanych w postaci samochodu osobowego, pieniędzy, dwóch luksusowych zegarków i biżuterii o łącznej wartości ok. 270 tysięcy złotych.

Za wskazane przestępstwa, popełnione w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, kodeks karny przewiduje zagrożenie do 12 lat pozbawienia wolności.

Zobacz też: Ukraińcy chcą w Polsce zostawać na stałe – Polakom to nie przeszkadza (Kresowy Przegląd Tygodnia #12)

Kresy.pl/Prokuratura Krajowa

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply