Warmińsko-mazurska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) skontrolowała firmę, która brała udział w międzynarodowym oszustwie podatkowym. 17 podmiotów m.in. z Cypru, Niemiec, Bułgarii, Litwy oraz Łotwy wystawiło na skontrolowany podmiot 134 fikcyjne faktury o wartości 13,5 mln zł netto – poinformowała służba w środę. Firma skorygowała deklaracje i dotychczas wpłaciła 1,5 mln zł podatku VAT.

W komunikacie podkreślono, że KAS wykryła proceder wyłudzania VAT, w który zaangażowane były podmioty gospodarcze z 6 państw Unii Europejskiej. Mechanizm oszustwa podatkowego polegał na zorganizowaniu fikcyjnego łańcucha dostaw oleju napędowego z wykorzystaniem tzw. znikających podatników. Na podstawie materiału dowodowego i analizy plików JPK, odtworzony został obieg dokumentów pomiędzy poszczególnymi podmiotami występującymi w łańcuchu dostaw. Różnił się od rzeczywistych przemieszczeń oleju napędowego.

Opisywane podmioty wystawiły 134 fikcyjne faktury o wartości netto 13,5 mln zł na kontrolowaną firmę. Z tytułu zaległości podatkowych w podatku VAT wraz z odsetkami firma jest zobowiązana do zapłaty ponad 3,8 mln zł.

Podkreślono, że skontrolowany podmiot złożył korekty deklaracji VAT-7. Dokonał także wpłaty ponad 1,5 mln zł. Spłata pozostałych blisko 2,3 mln zł, na wniosek kontrolowanego, została rozłożona przez naczelnika urzędu skarbowego na 12 miesięcy.

Przypomnijmy, że w pierwszej połowie marca KAS i stołeczna Policja rozbiły międzynarodową grupę przestępczą. Zatrzymano 22 osoby. Dwie osoby są podejrzane o tzw. zbrodnię vatowską. Straty jakie Skarb Państwa poniósł na skutek działania grupy to ok. 190 mln zł.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Także w styczniu rozbito zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie wyłudzali podatek VAT. Dwie osoby są podejrzane o zbrodnię vatowską.

W listopadzie ubiegłego roku KAS rozbiła grupę przestępczą, która sprzedawała olej smarowy, który jest zwolniony z VAT i akcyzy, jako olej napędowy. Straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku VAT i akcyzy oszacowano wówczas na blisko 103 mln zł.

gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply