Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) rozbiła grupę przestępczą, która sprzedawała olej smarowy, który jest zwolniony z VAT i akcyzy, jako olej napędowy. Straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku VAT i akcyzy oszacowano na blisko 103 mln zł – poinformowała służba w piątek.

Warmińsko-mazurska KAS uczestniczyła w rozbiciu zorganizowanej grupy przestępczej. „Grupa sprzedawała olej smarowy, który jest zwolniony z VAT i akcyzy, jako olej napędowy” – czytamy. Podkreślono, że grupa działała na terenie Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Czech i Rumunii. Służba podaje, że straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku VAT i akcyzy oszacowano na blisko 103 mln zł.

„Wyprodukowany w Polsce olej smarowy był wywożony poza granice Polski, głównie do Niemiec. Tam przelewany był do cystern i miał trafić do odbiorców z Litwy, Łotwy oraz Rumunii. Towar trafiał jednak do Polski i sprzedawany był bez opłacania podatku VAT i akcyzy jako olej napędowy stacjom paliw, firmom transportowym i gospodarstwom rolnym. Takie transporty wykryli funkcjonariusze KAS. Przyłapali oni również na gorącym uczynku przelewanie oleju smarowego do cystern z oznaczeniami, które wskazywały, że to olej napędowy” – napisano w komunikacie.

Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do sądu liczący ponad 1000 stron akt oskarżenia przeciwko 52 osobom, które brały udział w zorganizowanej grupie przestępczej. 40 z nich przyznało się do winy.

Przypomnijmy, że 10 lipca 2020 r. berliński sąd skazał 5 osób oskarżonych o udział w międzynarodowym gangu, który w latach 2013-2018 wprowadził do obrotu na terenie Polski co najmniej 180 mln litrów nielegalnego paliwa z Niemiec. Oskarżeni usłyszeli wyroki od 2,5 do 8,5 lat pozbawienia wolności.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Podkreślano wówczas, że grupa przestępcza została rozbita dzięki współpracy łódzkiej KAS oraz Celnego Urzędu Śledczego Berlin-Brandenburgia, działających pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Częstochowie oraz prokuratury niemieckiej.

Zobacz także: Ponad 16 ton odpadów z Norwegii nie wjechało do Polski. Zatrzymano nielegalny transport

gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz