Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali sześciu przedstawicieli spółek zaangażowanych w fikcyjną działalność. Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, która działała w latach 2018-2020 są podejrzani o posługiwanie się, wystawianie oraz używanie nierzetelnych i niedokumentujących rzeczywistych zdarzeń gospodarczych faktur VAT. Z powodu oszustw podatkowych grupy Skarb Państwa stracił co najmniej 20 mln zł – poinformowała ABW w czwartek.

Do zatrzymania doszło 17 listopada br. na terenie woj. mazowieckiego i lubelskiego. Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej działającej w latach 2018-2020 są podejrzani o posługiwanie się, wystawianie i używanie – jako autentycznych – nierzetelnych i niedokumentujących rzeczywistych zdarzeń gospodarczych faktur VAT. Straty Skarbu Państwa z tytułu oszustw podatkowych szacowane są aktualnie na co najmniej 20 mln zł – napisano w czwartkowym komunikacie ABW.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty m.in. wystawiania i posługiwania się nierzetelnymi fakturami w celu uszczuplenia należności podatkowych dużej wartości, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 8. Wobec dwóch z zatrzymanych Sąd Rejonowy w Opolu zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Pozostałych objęto wolnościowymi środkami zapobiegawczymi.

Są to kolejne zatrzymania w sprawie współprowadzonej przez Wydział Zamiejscowy w Opolu katowickiej Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z Lubelskim Urzędem Celno-Skarbowym w Białej Podlaskiej pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Opolu. Aktualnie w śledztwie wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów wobec 15 podejrzanych. Kolejne zatrzymania nie są wykluczone.

Przypomnijmy, że także w sierpniu br. Krajowa Administracja Skarbowa, Komenda Stołeczna Policji w Warszawie (KSP) i Prokuratura Regionalna w Warszawie rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą, która wyłudzała VAT i wystawiała fikcyjne faktury. Straty Skarbu Państwa z tytułu działania grupy sięgały ponad 10 mln zł.

Z kolei w czerwcu br. funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) rozpracowali grupę przestępczą, która wystawiała fikcyjne faktury w obrocie paliwem. Grupa wprowadziła do obrotu lewe faktury na łączną kwotę ponad 2 mld zł. Straty Skarbu Państwa szacuje się na co najmniej 387 mln zł.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: SG, CBŚP oraz hiszpańskie służby rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą, która działała m.in. na terenie Polski [+VIDEO]

W maju bieżącego roku KAS rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, która wprowadzała do obrotu gospodarczego fikcyjne faktury. Przeszukano ponad 140 miejsc należących do 71 podmiotów gospodarczych. Zatrzymano 4 osoby. Na rachunkach bankowych zablokowano ponad 3 mln zł. Na skutek działań grupy straty Skarbu Państwa z tytułu podatku dochodowego i podatku VAT sięgały ponad 30 mln zł.

Również w maju br. Krajowa Administracja Skarbowa i Centralne Biuro Antykorupcyjne rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą. Zatrzymano 34 osoby, które usłyszały między innymi zarzuty zbrodni VAT-owskiej. Wartość wystawionych nierzetelnych i fałszywych faktur VAT przekraczała 1 mld zł

Zobacz także: Międzynarodowe oszustwo paliwowe wykryte przez KAS

abw.gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply