Wybory do niemieckiego Bundestagu wygrało SPD, zdobywając 25,7 proc. głosów. Drugie miejsce zajęło CDU/CSU z wynikiem 24,1 proc. – dla ugrupowania kanclerz Angeli Merkel to najgorszy wynik w historii. Są to oficjalne wyniki głosowania.

W parlamencie trzecią siłę stanowić będą Zieloni z poparcie 14,8 proc., co jest  najlepszym wynikiem tej partii w historii.

Liberałowie z FDP również poprawili swoją pozycję w porównaniu do poprzednich wyborów – zdobyli oni 11,5 proc.

Populistyczna AfD straciła pozycję trzeciej siły w parlamencie uzyskując 10,3 proc. głosów. Na Lewicę zagłosowało 4,9 proc. wyborców.

Kandydatem na kanclerza ze strony SPD jest Olaf Scholz, który pełnił dotychczas funkcję ministra finansów. Ze strony CDU/CSU jest to Armin Laschet, premier Nadrenii-Północnej Westfalii.

Zarówno SPD jak i CDU/CSU wyrażają gotowość wejścia w koalicję z Zielonymi i FDP.

Jak informuje “Deutsche Welle”, zdaniem ekspertów nowy rząd Niemiec bez Angeli Merkel może stawiać Polsce wyższe wymagania w kwestiach klimatu i przestrzegania praworządności.

Nie będzie już „przymykania oka”, na przykład na nieprzestrzeganie przez Polskę europejskich standardów praworządności czy nieprzestrzegania norm klimatycznych – uważa politolożka Agnieszka Łada-Konefał, wiceszefowa Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt. Niezależnie od tego, jaka koalicja powstanie po wyborach, Polska odczuje zmianę – pisze dw.com.

O tym, że rząd Polski będzie miał trudniej, a nie łatwiej, jest przekonany politolog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej Klaus Bachmann. – Koalicja, w której znajdą się Zieloni, będzie miała bardziej ambitne cele klimatyczne, które po przełożeniu na poziom Unii Europejskiej będą rzutować na sytuację w Polsce. I być może zderzenie obecnego polskiego rządu z rzeczywistością będzie jeszcze bardziej bolesne niż dotychczas – wyjaśnia.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy: berlińczycy głosowali w referendum czy wywłaszczyć wielkie koncerny z mieszkań

Kresy.pl / dw.com / theguardian.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply