Na Słowacji w piątek zaraportowano 15 278 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 – najwięcej od początku epidemii. Rekordy zakażeń występują mimo twardego lockdownu, który obowiązuje w kraju od 25 listopada.

Od 25 listopada na Słowacji trwa dwutygodniowy lockdown wprowadzony w związku z gwałtownym wzrostem liczby zakażeń w kraju – przypomina Rzeczpospolita. W piątek resort zdrowia Słowacji poinformował o dobowym rekordzie zakażeń. Jest o niemal 5 tysięcy zakażeń wyższy od poprzedniego rekordu, który został ustanowiony 23 listopada.

Słowackie ministerstwo zdrowia zaznacza jednak, że raportowana w piątek liczba zakażeń jest w pewnym stopniu efektem tego, że niektóre zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wykryte we wtorek nie zostały wcześniej wprowadzone do systemu, więc resort zdrowia dodał je do czwartkowych zakażeń.

Na Słowacji od 25 listopada br. obowiązuje twardy lockdown. Mieszkańcy kraju nie mogą opuszczać domów z wyjątkiem sytuacji, gdy jest to konieczne. osoby niezaszczepione przeciw COVID-19, które nie mają statusu ozdrowieńców, muszą legitymować się ważnym, negatywnym wynikiem testu na COVID-19, aby móc pracować stacjonarnie.

Zobacz także: Projekt ustawy o obowiązkowym szczepieniu przeciw COVID-19

Aktualnie parlament Słowacji debatuje nad propozycją, by osobom w wieku od 60 roku życia wypłacać jednorazowe świadczenie w wysokości 500 euro, jeśli zdecydują się zaszczepić przeciw COVID-19.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Informowaliśmy, że ponad 40 000 osób w stolicy Austrii wyszło na ulice, aby zaprotestować przeciwko trwającej blokadzie i planom wprowadzenia obowiązku szczepień przeciwko COVID-19 od przyszłego roku. Niedzielski poinformował o ograniczeniu lotów do i z 7 krajów: z Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe. Osoby, które wracają z ww. krajów będą poddane 14-dniowej kwarantannie bez możliwości skrócenia jej testem. Z kolei w przypadku osób podróżujących do Polski spoza Schengen kwarantanna zostanie wydłużona z 10 do 14 dni (po 8 dniach będzie możliwe wykonanie testu, który skróci kwarantannę).

Zobacz także: Australia: trzech nastolatków uciekło z obozu kwarantanny. Po obławie zostali złapani

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o nowych obostrzeniach sanitarnych, które obowiązują od 1 grudnia br. Szef resortu zdrowia poinformował także o zmniejszeniu limitów osób w obiektach gastronomicznych, kulturalnych oraz sakralnych. Do tej pory limity zapełnienia wynosiły 75 proc. Zostają one zmniejszone do 50 proc. W przypadku wesel, komunii, imprez i dyskotek limit wyniesie 100 osób. Wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi zostaną objęte limitem 250 osób. W siłowniach i centrach fitness będzie mogła przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Osoby zaszczepione preparatami uznawanymi na terytorium Unii Europejskiej nie będą podlegały kwarantannie. Nowy wariant koronawirusa o nazwie omikron jest już obecny w Afryce, Europie, Azji i Australii.

Zobacz także: Do Wielkiej Brytanii tylko z testem

rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply