Jutro lub pojutrze przedstawimy zaostrzenia w związku ze świętami i mutacją omikron. Będziemy wzmacniać mechanizmy obowiązku szczepień. Rozważamy też wzmocnienie obostrzeń wobec niezaszczepionych – oświadczył w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

W czasie poniedziałkowej konferencji prasowej premier został zapytany o wariant omikron koronawirusa oraz o to, czy toczą się rozmowy na temat ewentualnych „paszportów covidowych”. „We wtorek lub najpóźniej w środę przedstawimy drugi pakiet zaostrzeń, m.in. taki, który będzie się wiązał z sytuacją świąteczną, będzie odpowiedzią na mutację wirusa omikron. Rzeczywiście przedstawia to się niedobrze” – odpowiedział premier, cytowany przez PAP.

Dodał, że „jest bardzo dużo zgonów, szczególnie wśród osób niezaszczepionych”.

Zapowiedział także „wzmocnienie mechanizmów szczepienia i ich obowiązkowości w niektórych zawodach”. „Będziemy również dyskutować o wzmocnieniu zaostrzeń w niektórych miejscach, dla osób niezaszczepionych, aby odpowiedzieć na tę odmianę wirusa omikron, który pewnie już jest w Polsce” – powiedział.

W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o nowych obostrzeniach sanitarnych. Nowe ograniczenia obowiązują od 1 do 17 grudnia br. Zastrzegł, że obostrzenia mogą być rozszerzane. Minister poinformował o zmniejszeniu limitów osób w obiektach gastronomicznych, kulturalnych oraz sakralnych. Wcześniej limity zapełnienia wynosiły 75 proc. Zostały one zmniejszone do 50 proc. W przypadku wesel, komunii, imprez i dyskotek limit wynosi 100 osób. Wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi zostały objęte limitem 250 osób. W siłowniach i centrach fitness może przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Słowacja: Rekordy zakażeń pomimo twardego lockdownu

W niedzielę ponad 8 tys. przeciwników obostrzeń pandemicznych wprowadzonych oraz planowanych przez rząd Belgii protestowało  na ulicach Brukseli. Policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego wobec części demonstrantów.

Informowaliśmy, że także w stolicy Austrii ponad 40 000 osób wyszło na ulice, aby zaprotestować przeciwko trwającej blokadzie i planom wprowadzenia obowiązku szczepień przeciwko COVID-19 od przyszłego roku.

Demonstranci zgromadzeni na Heldenplatz, jednym z historycznych placów Wiednia, wykrzykiwali hasła i starli się z policją.

Zobacz także: Krótsza ważność „paszportów covidowych”? KE chce dawki przypominającej

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że politycy Lewicy przygotowali projekt ustawy nakładający obowiązek szczepienia się przeciwko COVID-19. Wkrótce ma zostać złożony w Sejmie.

Złożenie projektu ustawy w tej sprawie zapowiedzieli na niedzielnej konferencji prasowej politycy Lewicy. Wzięli w niej udział Włodzimierz Czarzasty – współprzewodniczący Nowej Lewicy, Adrian Zandberg z partii Razem, a także posłowie Lewicy – Krzysztof Gawkowski, Anna Maria Żukowska i Joanna Scheuring-Wielgus.

Kolejne kraje europejskie wprowadzają daleko idące ograniczenia wobec mieszkańców, którzy nie przyjęli szczepionki przeciwko COVID-19. Niedawno zaostrzyły je Niemcy, gdzie rozważa się wprowadzenie obowiązku szczepienia. Obowiązek taki, dla osób w wieku powyżej 60 lat, wprowadziła już Grecja.

Zobacz także: Włochy wprowadzają „Super Green Pass”, nowy rodzaj „paszportu sanitarnego”

pap / wnp.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. mwd1
  mwd1 :

  Pytanie retoryczne do rządzących – jesteśmy państwem prawa, jesteśmy państwem demokratycznym… skoro w imię demokracji jedni podjęli decyzję, bez przymusu i wszelakich restrykcji i segregacji, bez nacisku, w sposób demokratyczny, że poddadzą się szczepieniu (a raczej eksperymentowi medycznemu), to dlaczego pozostałą cześć narodu, która również skorzystała z demokratycznego prawa do samostanowienia i wyboru i zdecydowała o nie szczepieniu się, rząd zamierza uciskać, nękać – nie nazywając rzeczy po imieniu – terroryzować…
  dlaczego wybór jednych – zaszczepionych – jest słuszny/właściwy a drugich zły, wszak wszyscy płacimy po równi podatki… przemilcze fakt, iż skoro część społeczeństwa się zaszczepiła to chyba nie powinna się już obawiać zarażenia – taka jest definicja szczepionki.
  Poza tym myślałem, że jako najbardziej ciemiężony naród podczas okupacji faszystowskich Niemiec, jak również najbardziej doświadczony naród – rozbiory, wiemy co to faszyzm i jako pierwsi damy przykład i świadectwo światu, że w naszych granicach nie ma miejsca na tego typu ideologie. że nie ma miejsca na powtórkę z historii…
  brak miejsc na podziały…
  W takim razie drogie Panie posłanki i drodzy Panowie posłowie co się zmieniło?