Szef Rosoboroneksportu, głównego eksportera rosyjskiej broni powiedział, że w ubiegłym roku podpisano kontrakty z kilkunastoma krajami afrykańskimi, warte ponad 1,5 mld dol.

Jak poinformował w niedzielę Aleksandr Michiejew, dyrektor generalny Rosoboroneksport, należącego do państwowej korporacji Rostiech (Rostec) przedsiębiorstwa zajmującego się sprzedażą rosyjskiego uzbrojenia za granicę, podpisało ono w 2020 roku warte ponad 1,5 mld dol. kontrakty z kilkunastoma krajami afrykańskim.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

„Kwota wynosi ponad 1,5 mld dolarów. W 2020 roku podpisaliśmy kontrakty z ponad 10 krajami afrykańskimi. Otrzymaliśmy już zaliczkę i zaczynamy je realizować” – powiedział Michiejew podczas targów obronnych IDEX 2021.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Szef Rosoboroneksportu poinformował też, że Rosja pod względem sprzedaży broni kontynuuje współpracę ze swoimi „tradycyjnymi partnerami w Afryce Północnej i w Zatoce Perskiej”. Zaznaczył, że z tego względu strona rosyjska dotrzymuje zobowiązań i dostarcza im sprzęt.

Według Michiejewa, eksport do Afryki Północnej i na Bliski Wschód stanowi znaczący udział całego portfelu zamówień Rosoboroneksportu, sięgającego 50 mld dol. Wynosi on blisko 30 proc. zamówień z 2020 roku.

Ostatnio pisaliśmy, że według informacji udzielonych na Wystawie IDEX 2021 przez Federalną Służbę ds. Współpracy Wojskowo-Technicznej Rosji, eksport wojskowy z tego kraju na Bliski Wschód i do Afryki Północnej osiągnął poziom co najmniej sześciu miliardów dolarów rocznie.

„W ciągu ostatnich pięciu lat eksport uzbrojenia do regionu nie spadł poniżej 6 miliardów dolarów rocznie, stanowiąc prawie 50% całkowitego eksportu. Udział regionu w zakupie rosyjskich produktów wojskowych jest również stabilny i wynosi od 40% do 50% całkowitego wolumenu zamówień” – stwierdziła rosyjska służba federalna.

W sierpniu 2020 roku, przed międzynarodowym forum wojskowo-technicznym Army-2020, rosyjska firma eksportująca broń Rosoboreneksport poinformowała, że pracuje nad podpisaniem kilku kontraktów na dostawę sprzętu dla sił zbrojnych i organów ścigania w niektórych afrykańskich państwach.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Szef Rosoboroneksportu podał jako przykład starania Rosji o zwiększenie swojej obecności w Afryce Subsaharyjskiej po szczycie Rosja-Afryka w Soczi w 2019 roku, któremu przewodniczył prezydent Rosji Władimir Putin.

Tass / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz