Estończyk Raivo Susi najbliższe 12 lat spędzi w kolonii karnej – zdecydował moskiewski sąd.

Sąd w Moskwie skazał na 12 lat kolonii karnej o ścisłym reżimie estońskiego biznesmena Raivo Susiego. Estończyka uznano za winnego szpiegostwa. – podała agencja Interfax powołując się na opublikowany w poniedziałek wyrok sądu.

Susi został zatrzymany w Moskwie 10. lutego 2016 roku w strefie tranzytowej lotniska Szeremietiewo, podczas podróży z Tallina do jednej z republik Azji Środkowej. Od tego czasu był przetrzymywany w areszcie. Według adwokata skazanego Estończyka oskarżono o zajmowanie się szpiegostwem w latach 2004-2007. Susi kategorycznie zaprzeczał tym oskarżeniom twierdząc, że stał się zakładnikiem w stosunkach Rosji z Estonią. Rosyjskie władze utajniły jego proces.

Jak podaje Interfax, według rejestrów handlowych Susi jest współwłaścicielem estońskich firm zajmujących się dostawami i remontami samolotów. Jedna z tych firm znajduje się także na liście pośredników w handlu bronią estońskiego MSZ. Według przytaczanych informacji klientami Susiego mieli być milionerzy z klubów lotniczych Rosji, USA i Europy Zachodniej. Portal Baltic Times podaje także, że jedna z firm Susiego od 2015 roku wynajmuje estońskiemu ministerstwu obrony dwa odrzutowce treningowe L-39.

CZYTAJ TAKŻE: Węgierski europoseł aresztowany za szpiegostwo na rzecz Rosji

Kresy.pl / Interfax / Baltic Times

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply