Rosyjski państwowy firma Rosoboroneksport zajmująca się eksportem broni, pracuje nad kilkoma projektami dostawy sprzętu dla sił zbrojnych i organów ścigania niektórych krajów afrykańskich, poinformował dyrektor generalny firmy Aleksander Michejew w rozmowie z agencją prasową Tass w niedzielę.

Aleksander Michejew w rozmowie z agencją prasową Tass w niedzielę przed międzynarodowym forum wojskowo-technicznym Army-2020, przekazał, że rosyjska firma eksportująca broń Rosoboreneksport pracuję nad podpisaniem kilku kontraktów na dostawę sprzętu dla sił zbrojnych i organów ścigania w niektórych afrykańskich państwach.

Rosoboroneksport dąży do poszerzenia listy swoich klientów i asortymentu wojskowego – powiedział.

Szef Rosoboroneksportu podał jako przykład starania Rosji o zwiększenie swojej obecności w Afryce Subsaharyjskiej po szczycie Rosja-Afryka w Soczi w 2019 roku, któremu przewodniczył prezydent Rosji Władimir Putin.

„Na przykład w tym roku Rosoboroneksport podpisał pierwszy od 20 lat kontrakt na dostawę sprzętu morskiego produkcji rosyjskiej do jednego z krajów tego regionu. Obecnie trwają prace nad niektórymi projektami na dostawę sprzętu dla innych gałęzi wojskowych oraz dla organów ścigania i agencji antyterrorystycznych” – poinformował Michejew.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wcześniej szef firmy poinformował, że między Rosją i Turcją została podpisana umowa na dostawę drugiej partii systemów przeciwlotniczych S-400.

„Umowa została podpisana” – powiedział dyrektor naczelny, odpowiadając na zadane pytanie. Strony omawiają teraz „ustalenia finansowe związane z realizacją kontraktu” – zaznaczył.

Szef Rosoboroneksport poinformował, że ramy czasowe realizacji kontraktu będą zależały „od gotowości naszych partnerów do ostatecznego rozstrzygnięcia kwestii proceduralnych związanych z finansowaniem tego projektu”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak poinformowaliśmy wcześniej na naszym portalu, Rosja miała zawrzeć porozumienie z sześcioma państwami afrykańskimi w sprawie zainstalowania na ich terytorium swoich baz wojskowych, podała w środę niemiecka gazeta „Bild”, a za nią portal msn.com. Będzie to rozwinięcie współpracy wojskowej, którą w skali kontynentu Rosjanie prowadzą z 21 afrykańskimi państwami.

Podając te informacje „Bild” powołuje się na tajny dokument Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec. Według niego Rosjanie porozumieli się co możliwości postawienia bazy wojskowej z władzami Egiptu, Madagaskaru, Republiki Środkowoafrykańskiej, Erytrei, Mozambiku i Sudanu.

Już w tej chwili rosyjscy wojskowi prowadzą misje szkoleniowe dla armii trzech afrykańskich państw. „Bild” podkreśla też, że rosyjska obecność strategiczna jest realizowana w Afryce nie tylko za pomocą oficjalnych sił zbrojnych, ale tez firm najemniczych powiązanych z rosyjską elitą rządzącą, takich jak „grupa Wagnera”.

Czytaj także: Rosyjscy wojskowi wyruszą do kolejnego afrykańskiego państwa

Kresy.pl/Tass

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz