W nadczarnomorskim kurorcie Soczi rozpoczęło się w środę Forum Rosja-Afryka. „To pierwsze wydarzenie takiego szczebla w historii stosunków rosyjsko-afrykańskich” – twierdzi agencja informacyjna RIA Nowosti.

Obradom Forum przewodniczą Władimir Putin oraz prezydent Egiptu Abdel Fattah as-Sisi. Wezmą w niej udział prezydenci lub szefowie rządu 43 afrykańskich państw. 11 państw tego kontynentu wysłało do Soczi wiceprezydentów, ministrów spraw zagranicznych lub ambasadorów. Szczyt będzie trwał dwa dni.

Putin zadeklarował, że chce wspierać państwa afrykańskie w dziedzinie bezpieczeństwa, w walce z organizacjami terrorystycznymi i przestępczością zorganizowaną. „Zawsze popieraliśmy i będziemy popierać dążenie państw afrykańskich prowadzenia niepodległej polityki, samodzielnego rozwiązywania problemów kontynentu” – powiedział w czasie swojego wystąpienia rosyjski prezydent.

Tematyka Forum jest wszechstronna. Dotyczy także współpracy w dziedzinie militarnej. Prezydent Ugandy Yoweri Museveni zadeklarował wolę zakupu dużych ilości rosyjskiego uzbrojenia w tym samolotów Suchoj, choć RIA Nowosti nie konkretyzuje jakiego typu. Także Nigeryjczycy liczą na współpracę w dziedzinie zbrojeniowej. Kamerun chce kupić od Rosjan wyrzutnie rakiet Pancyr-S1 i śmigłowce.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Z kolei minister spraw zagranicznych Etiopii liczy na podpisanie w czasie Forum umowy o współpracy z Rosją przy tworzeniu elektrowni atomowej w tym kraju. Także Rwanda chce współpracować z Moskwą w dziedzinie energetyki. Jej władze chcą aby Rosjanie pomogli zbudować w tym kraju Centrum Energii Atomowej. Natomiast władze Gwinei Równikowej rozmawiają z Rosjanami o umożliwieniu eksploatacji swoich zasobów rosyjskim koncernom gazowym i naftowym: Gazpromowi, Łukoilowi i Rosniefcie.

Czytaj także: Rosyjscy wojskowi wyruszą do kolejnego afrykańskiego państwa

ria.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz