Według informacji środków masowego przekazu Rosjanie mogą stworzyć swoje bazy wojskowe w sześciu państwach w Afryce.

Rosja miała zawrzeć porozumienie z sześcioma państwami afrykańskimi w sprawie zainstalowania na ich terytorium swoich baz wojskowych, podała w środę niemiecka gazeta „Bild”, a za nią portal msn.com. Będzie to rozwinięcie współpracy wojskowej, którą w skali kontynentu Rosjanie prowadzą z 21 afrykańskimi państwami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Podając te informacje „Bild” powołuje się na tajny dokument Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec. Według niego Rosjanie porozumieli się co możliwości postawienia bazy wojskowej z władzami Egiptu, Madagaskaru, Republiki Środkowoafrykańskiej, Erytrei, Mozambiku i Sudanu.

Już w tej chwili rosyjscy wojskowi prowadzą misje szkoleniowe dla armii trzech afrykańskich państw. „Bild” podkreśla też, że rosyjska obecność strategiczna jest realizowana w Afryce nie tylko za pomocą oficjalnych sił zbrojnych, ale tez firm najemniczych powiązanych z rosyjską elitą rządzącą, takich jak „grupa Wagnera”.

Niemieccy analitycy uważają, że afrykańscy liderzy nawiązują współpracę z Rosją licząc, że Moskwa pomoże im zapobiec zamachom stanu bądź rewolucjom. Natomiast Rosjanie pozyskują w ten sposób sprzymierzeńców na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Czytaj także: Rosyjscy wojskowi wyruszą do kolejnego afrykańskiego państwa

msn.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz