Rosyjski eksport wojskowy na Bliski Wschód i do Afryki Północnej osiągnął poziom co najmniej sześciu miliardów dolarów rocznie, poinformowała w niedzielę Federalna Służba ds. Współpracy Wojskowo-Technicznej Rosji na Międzynarodowej Wystawie IDEX 2021.

Jak przekazała w niedzielę agencja prasowa Tass, według informacji udzielonych na Wystawie IDEX 2021 przez Federalna Służba ds. Współpracy Wojskowo-Technicznej Rosji, eksport wojskowy z tego kraju na Bliski Wschód i do Afryki Północnej osiągnął poziom co najmniej sześciu miliardów dolarów rocznie.

Służba podała, że ​​eksport rosyjskiej broni na Bliski Wschód i do Afryki Północnej jest dość stabilny.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„W ciągu ostatnich pięciu lat eksport uzbrojenia do regionu nie spadł poniżej 6 miliardów dolarów rocznie, stanowiąc prawie 50% całkowitego eksportu. Udział regionu w zakupie rosyjskich produktów wojskowych jest również stabilny i wynosi od 40% do 50% całkowitego wolumenu zamówień” – stwierdziła rosyjska służba federalna.

Według serwisu, eksport do dowolnych regionów wykazuje okresowe tendencje wzrostowe i spadkowe ze względu na cykliczny charakter popytu na takie specyficzne produkty, a także szereg innych czynników.

„Jednak w ciągu ostatnich 15 lat współpraca z krajami regionu nie ustała. Państwa Bliskiego Wschodu od wielu lat pozostają wiarygodnymi partnerami Rosji we współpracy wojskowo-technicznej, a stosunki między naszymi krajami układają się świetnie”- podała służba federalna, zwracając uwagę, że w ostatnich latach Rosji udało się podpisać kilka dużych kontraktów z państwami tego regionu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W sierpniu 2020 roku, przed międzynarodowym forum wojskowo-technicznym Army-2020, rosyjska firma eksportująca broń Rosoboreneksport poinformowała, że pracuje nad podpisaniem kilku kontraktów na dostawę sprzętu dla sił zbrojnych i organów ścigania w niektórych afrykańskich państwach.

Szef Rosoboroneksportu podał jako przykład starania Rosji o zwiększenie swojej obecności w Afryce Subsaharyjskiej po szczycie Rosja-Afryka w Soczi w 2019 roku, któremu przewodniczył prezydent Rosji Władimir Putin.

„Na przykład w tym roku Rosoboroneksport podpisał pierwszy od 20 lat kontrakt na dostawę sprzętu morskiego produkcji rosyjskiej do jednego z krajów tego regionu. Obecnie trwają prace nad niektórymi projektami na dostawę sprzętu dla innych gałęzi wojskowych oraz dla organów ścigania i agencji antyterrorystycznych” – poinformował Michejew.

Kresy.pl/Tass

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz