Niemcy rozważają wysłanie więcej broni na Ukrainę

Bundeswehra rozważa możliwość dostarczenia na Ukrainę dodatkowego uzbrojenia ze swoich zapasów.

O sprawie informuje ukraiński serwis „Europejska Prawda”, powołując się na niemiecki „Spiegel”. Dotyczy to wypowiedzi Eberharda Zorna, Inspektora Generalnego Bundeswehry.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Ukraińskie siły zbrojne wysłały do NATO bardzo długą listę – od materiałów medycznych przez amunicję po środki transportu” – powiedział Zorn. „Zobaczymy, co możemy jeszcze zapewnić”.

Generalny Inspektor niemieckich sił zbrojnych zwrócił też uwagę na znaczenie wsparcia militarnego dla Ukrainy. „Wszyscy zachodni partnerzy dostarczają broń, sprzęt i amunicję. Razem to bardzo dużo. Jeśli chociaż połowa broni przeciwlotniczej osiągnie cel, to może zmienić reguły gry” – powiedział.

Według Zorna, Niemcy mogłyby też rozmieścić dodatkowe siły na tzw. wschodniej flance NATO. Chodzi o około 150-200 dodatkowych żołnierzy piechoty morskiej.

Ukraińskie media podają, że jak dotąd z Niemiec na Ukrainę dotarło 1000 sztuk broni przeciwpancernej i 500 rakiet ziemia-powietrzne typu Stinger.

Przypomnijmy, że Hiszpania przekaże Ukrainie 1370 granatników oraz 700 tysięcy sztuk amunicji do karabinów maszynowych. Taką informację ogłosiła w środę minister obrony Hiszpanii Margarita Robles. Transport ma zostać w piątek rano dostarczony dwoma samolotami hiszpańskich sił powietrznych do Polski, do miejsca położonego blisko polsko-ukraińskiej granicy.

Ponadto, w środę estoński resort obrony poinformował, że druga dostawa Javelinów z tego kraju dotarła na Ukrainę. Również z Danii przyszła dostawa broni przeciwpancernej.

Jednocześnie, niemiecki „Die Welt” napisał, że rząd w Berlinie nie ma planów wstrzymania importu gazu, ropy i węgla z Rosji, bo uderzyłoby to w Niemcy. Tak wynika z wewnętrznej analizy ekspertów Urzędu Kanclerskiego. Eksport węglowodorów to jego z najważniejszego źródeł dochodów Rosji.

Czytaj także: Niemcy wyślą Ukrainie broń przeciwpancerną i przeciwlotniczą

eurointegration.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz