Rumunia mogła zablokować dostawę rosyjskiego uzbrojenia dla Serbii, które było transportowane rzeką Dunaj. Serbowie mieli protestować. Moskwa zaprzecza.

O możliwej blokadzie rosyjskiego transportu uzbrojenia przez Rumunów napisał w piątek portal Radia Wolna Europa cytując wydane tego dnia oświadczenie rumuńskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Twierdzi ono, że Rumunia zablokowała dostawę rosyjskich czołgów i wozów opancerzonych, jaka Dunajem płynęła do Serbii, która chętnie nabywa używany rosyjski sprzęt. Wcześniej Belgrad pozyskał od Rosji sześć używanych myśliwców MiG-29.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak podało rumuńskie MSZ podstawą dla decyzji były sankcje jakie Unia Europejska nałożyła w 2014 r. na Rosję po jej interwencji w wojnę na Ukrainie. Jednak w Moskwie nie potwierdzono tych informacji. Ministerstwo Obrony Rosji określiło w piątek oświadczenie rumuńskiego MSZ jako „absolutnie fałszywe”.

Według Radia Wolna Europa do zatrzymania dostawy około 60 jednostek ciężkiego sprzętu wojskowego z Rosji jednak doszło. Statki ze sprzętem miały zostać zawrócone na początku bieżącego miesiąca. Portal przytacza notkę agencji informacyjnej Associated Press, która twierdziła, iż do Bukaresztu wpłynęły pisma przedstawicieli serbskiego rządu protestujących przeciwko zablokowaniu transportu rosyjskiego uzbrojenia.

Czytaj także: Polska i Rumunia powołały fundusz inwestycyjny inicjatywy Trójmorza

rferl.org/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz