Koszty życia w Wielkiej Brytanii czy Holandii wzrosły na tyle, że nie rekompensują ich nawet wysokie zarobki. Siła nabywcza polskich emigrantów staję tam realnie podobna do siły nabywczej zarabiających w Polsce.

„Za granicą nasi emigranci zarabiają więcej, ale też wydają więcej, bo życie jest droższe. Jeśli porównać ceny w Polsce i na Zachodzie, to wygląda na to, że emigracja jest już nieopłacalna” – napisał dla portalu Money.pl Jacek Frączyk. Opisuje tę sytuację w kontekście raportu Narodowego Banku Polskiego, o którym pisaliśmy także na naszym portalu. Według raportu około 15 proc. polskich emigrantów jest zdecydowanych na powrót do Polski, bez względu na zarobki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Portal cytuje dane według których koszty życia stały się w państwach do których najczęściej wyjeżdżali emigranci zarobkowi z Polski znacząco wyższe niż w naszym kraju. Tymczasem ich zarobki, choć w liczbach bezwzględnych znacząco wyższe niż w Polsce, najczęściej zbliżone są do płacy minimalnej w tych zachodnich państwach. Raport NBP wylicza medianę zarobków polskich emigrantów w czterech państwach, czyli poziom dzielący wszystkich zarabiających w danym państwie Polaków na połowy. Mediana zarobków Polaków w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i Norwegii waha się od równowartości około 5,5 tys. zł netto w Niemczech, do 6,2 tys. zł netto Wielkiej Brytanii. Tymczasem płaca minimalna w Niemczech to równowartość około 4,1 tys. zł netto, w Wielkiej Brytanii 4,9 tys. zł, a w Holandii 5,2 tys. zł. Polacy muszą więc mierzyć się z wysokimi cenami życia znajdują się na samym dole drabiny socjo-ekonomicznej.

Według Eurostatu ceny w Wielkiej Brytanii są o 117 proc. wyższe niż w Polsce, w Holandii o 111 proc., a w Niemczech o 92 proc. Jednak Money.pl podkreśla, że to tylko wartości średnie, a tak ważne wydatki jak koszty wynajmu mieszkania, wydatki na żywność czy usługi telekomunikacyjne są w naszym kraju proporcjonalnie jeszcze tańsze. Jednocześnie bardziej opłaca się zarabiać za granicą i kupować samochód a potem tankować do niego paliwo, co w Polsce jest proporcjonalnie drogie.

„Jeśli wziąć ceny pod uwagę, to 6 tys. zł na emigracji równe jest wartością zarobkom w Polsce na poziomie 2,77 tys. zł w przypadku zestawienia z kosztami życia w Wielkiej Brytanii, 2,84 tys. zł w Holandii i 3,13 tys. zł w Niemczech. Realnie (uwzględniając ceny) polscy emigranci na Wyspach i w Holandii już właściwie zarabiają mniej, niż Polacy u siebie w kraju” – podsumowuje Money.pl. Ciągle opłacalna jest emigracja do Niemiec choć i to może zmienić się w ciągu kilku lat.

money.pl/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz