Na stronie opozycyjnej partii Inna Rosja pojawiła się informacja o rozbiciu przez policję szkoleń w ramach tak zwanej „Szkoły działania patriotycznego”.

Na profilu Innej Rosji na portalu społecznościowym Vkonakte pojawiła się informacja o sobotnich zatrzymaniach uczestników obozu szkoleniowego „Szkoła działania patriotycznego” jaki odbywał się w Nogińsku w obwodzie moskiewskim. Miał trwać do niedzieli, ale funkcjonariusze organów ścigania interweniowali już pierwszego dnia.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W obozie uczestniczyli działacze Innej Rosji założonej przez dawnych członków Partii Narodowo-Bolszewickiej (NBP – zdelegalizowana w 2007 r.) z Moskwy, Petersburga i Niżnego Nowogrodu. Obok nich, według relacji tej partii, w „Szkole działania patriotycznego” brali też udział aktywiści innych nieliberalnych środowisk: Identytaryści Rosji, Komuniści Rosji a nawet działacze uważanego za prokremlowski Eurazjatyckiego Związku Młodzieży (ESM).

Według informacji dostępnej na portalu społecznościowym Vkontakte organizatorzy „Szkoły działania patriotycznego” to przedstawiciele zarówno Innej Rosji jak i Identytarystów. Od 2016 roku zorganizowali cztery obozy pod nazwą „Szkół eurazjatyckich”. Na jednym z ubiegłorocznych obozów wykładał znany geopolityk i ideolog Aleksandr Dugin.

Zapraszając do udziału w rozbitym w sobotę, planowanym jako dwudniowy, obozie, organizatorzy napisali 17 czerwca – „Naszym zadaniem – stworzyć niezależną (tak od Kremla, jak i liberalnej opozycji) szkołę – płaszczyznę na której patriotycznie nastrojeni ludzie mogliby wymieniać się doświadczeniem i budować horyzontalne więzy”. W ramach „Szkoły działania patriotycznego” zaplanowane były zarówno zajęcia dotyczące planowania i prowadzenia działalności społecznej, pracy w zespole jak i zajęcia sportowo-sprawnościowe.

Jednak już pierwszego dnia przed południem na obozie pojawili się funkcjonariusze ze specjalnej jednostki policji – OMON oraz z Centrum E – czyli wydziału mającego zajmować się walką z ekstremizmem politycznym. Wszyscy uczestnicy zostali zatrzymani i przewiezieni na komendę. Tam mieli być przesłuchiwani przez pięć godzin. Funkcjonariusze, wbrew oporowi, pobierali od zatrzymanych odciski palców. Po przesłuchaniach, wszyscy zatrzymani zostali zwolnieni bez spisywania protokołów. Z wypowiedzi policjantów wynika, że zatrzymań dokonano z powodu „udziału w niesankcjonowanym zgromadzeniu”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W sobotę doszło w Moskwie do rozbicia przez OMON manifestacji zwolenników liberalnej opozycji, której przedstawicieli władze nie chcą zarejestrować jako kandydatów w wyborach do rady miejskiej Moskwy. Funkcjonariusze zatrzymali ponad 1000 osób.

vk.com/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz