Narodowi bolszewicy chcą mieć legalną partię

W niedzielę w Moskwie odbył się zjazd grupy inicjatywnej partii “Inna Rosja imienia E. W. Limonowa”, który zgromadził zwolenników zmarłego działacza politycznego i pisarza.

Według informacji jaka pojawiła się na profilu narodowych bolszewików na portalu Vkontakte zjazd odbywa się w hotelu Izmaiłowo w Moskwie. Działacze twierdzą, że właściciel hotelu dwukrotnie próbował im wymówić salę, ale ostatecznie zjazd rozpoczął się w niedzielę około południa czasu lokalnego.

Agencja informacyjna Interfax podała, że w zjeździe uczestniczy 98 delegatów z 46 regionów Federacji Rosyjskiej. Delegaci już podjęli uchwałę o zwróceniu się do Ministerstwa Sprawiedliwości o rejestrację ich ruchu pod nazwą “Inna Rosja – Zarys Przyszłości”.

Jak wytłumaczono taką formalną nazwę wybrano tylko po tym aby “spełnić wymagania ustawy o partiach. Dopóki Ministerstwo Sprawiedliwości nie zarejestruje (śledzimy rozwój sytuacji od 1998 r.) w przestrzeni publicznej nadal będziemy pozycjonować się jako Inna Rosja E. W. Limonowa.”

 

To kolejna próba zarejestrowania partii przez zwolenników zmarłego przed rokiem awangardowego pisarza i radykalnego polityka Eduarda Limonowa. W 1993 r. ogłosił on tworzenie Partii Narodowo-Bolszewickiej (NBP) razem z znanym muzykiem punkowym Jegorem Letowem i filozofem Aleksandrem Duginem. Programem partii stała się wówczas mieszanina imperialnych postulatów eurazjatyckich, radykalnych haseł nacjonalistycznych i komunistycznych. Przyciągała ona wówczas w dużej mierze przedstawicieli młodzieżowych subkultur.

W 1998 r. partię opuścił Dugin, wkrótce potem zakończenie działalności ogłosił także Letow. Na początku XXI wieku NBP przeszła na pozycje radykalnej opozycyjności wobec Władimira Putina i obozu kremlowskiego oskarżając go z jednej strony o uległość wobec USA i Chin, z drugiej o oligarchizację gospodarki i trudną sytuację ekonomiczno-socjalną mas zwykłych Rosjan. Wśród głównych haseł pojawiło się żądanie anulowania prywatyzacji lat 90.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Od schyłku lat 90 działacze NBP zwani popularnie nacbolami urządzali niesankcjonowane manifestacje na których ścierali się z milicją, ale prowadzili też akcje nazywane “aksamitnym terroryzmem” bądź “akcją bezpośrednią” związane z okupowaniem gmachów publicznych, z salą w Administracji Prezydenta na czele, wrzucaniem świec dymnych do komisji wyborczych bądź obrzucaniem polityków i oficjeli kefirem czy jajkami.

Działalność ta nie ograniczała się do terytorium Rosji bowiem działacze NBP nazywani popularnie “nacbolami” i głoszący konieczność inkorporacji Ukrainy czy Białorusi przeprowadzali radykalne akcje także w innych państwach. W dzień niepodległości Ukrainy w 1999 r. zajęli na przykład Klub Marynarza w Sewastopolu na Krymie, zaś w 2000 zajęli wieżę katedry w Rydze skąd rzucili atrapę granatu i ulotki mające zwrócić uwagę na dyskryminację Rosjan na Łotwie. Tego rodzaju działania w ciągu kilkunastu lat działalności partii zaprowadziły ponad 100 działaczy NBP do więzień Rosji i Łotwy. W niewyjaśnionych okoliczności zginęło co najmniej kilku “nacbolów”. W latach 2001-2003 w więzieniu przebywał sam Limonow odbywając wyrok za nielegalne gromadzenie broni oraz przygotoywanie rebelii Rosjan w Kazachstanie. W 2005 r. Specnaz szturmował siedzibę główną NBP w Moskwie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Po zjeździe w 2004 r. partia, która zdążyła przyciągnąć masy młodzieży z biedniejszych kręgów społecznych, złagodziła narrację ideologiczną i program. Nawiązała relacje z prawicową i liberalną opozycją określając jako priorytet obalenie rządów obozu putinowskiego. W 2006 r. weszła w skład opozycyjnej koalicji Inna Rosja stając się jej główną siłą uliczną. Nazwa była zresztą zaczerpnięta z wcześniejszej broszury programowej Limownowa.

Jeszcze w 2005 r. partia została zlikwidowana jako organizacja ogólnokrajowa i ostatecznie zakazana w 2007 r. Narodowi bolszewicy kontynuowali działalność najpierw jako koalicja Inna Rosja, a potem samodzielnie posługując się tą nazwą. Nigdy nie zostali oficjalnie zarejestrowani ponownie. Drogi “nacboli” z liberalną opozycją rozeszły się całkowicie w 2014 r. gdy narodowi bolszewicy zdecydowanie poparli aneksję Krymu i separatystów w Donbasie. Niektórzy działacze stali się ochotnikami na froncie w tym drugim regionie. Obecnie nie solidaryzują się ze zwolennikami Aleksieja Nawalnego uważając się za trzecią siłę w Rosji. Aktywiści ruchu nadal są często zatrzymywani na lokalnych protestach.

Po śmierci Limonowa w marcu 2020 r. jego zwolennicy na wrześniowym zjeździe postanowili o zakończeniu działalności w dotychczasowej formie. Jednak w marcu odbył się zjazdy założycielski rozpoczynający procedurę rejestracji nowej organizacji partyjnej.

interfax.ru/vk.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply