Opodatkowanie wielkich koncernów branży nowych technologii komunikacyjncyh przez Francję wywołało gniew prezydenta USA. Trump zapowiada działania odwetowe wobec Paryża.

W lipcu francuski parlament uchwalił nowy podatek wobec wielkich korporacji branży nowych technologii komunikacyjnych unikających płacenia podatków na wcześniejszych zasadach. Władze Francji zadecydowały, że na potentatów takich jak Google, Amazon, Facebook czy Apple nałożą podatek od przychodów na poziomie 3 proc. ich wartości. Choć podatek obejmie korporacje osiągające przychody większe niż 750 mln euro rocznie, w tym na terenie samej Francji większe niż 25 mln euro rocznie bez względu na kraj rejestracji firmy, to wywołał on nerwowe reakcje tylko w Waszyngtonie. Okazało się bowiem, że większość korporacji dotychczas unikających płacenia podatków we Francji stanowią potentaci branży z USA.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Swoje zastrzeżenia wobec nowego francuskiego podatku wyrażał już specjalny pełnomocnik administracji Trumpa do spraw handlu, Robert Lighthizer. W piątek odniósł się do niego sam prezydent USA. „Francja nałożyła właśnie cyfrowy podatek na nasze wielkie amerykańskie firmy technologiczne. Jeśli ktoś powinien je opodatkowywać, to powinien być ich kraj macierzysty, Stany Zjednoczone. Wkrótce ogłosimy podjęcie istotnych działań odwetowych na głupotę Macrona. Zawsze powtarzałem, że amerykańskie wina są lepsze od francuskich!” – napisał na Twitterze Trump.

Wpis Trumpa może oznaczać podjęcie wobec Francji działań wpisujących się w model wojny handlowej jaką prezydent USA wydał już Chinom.

twitter.com/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz