Opodatkowanie wielkich koncernów branży nowych technologii komunikacyjncyh przez Francję wywołało gniew prezydenta USA. Trump zapowiada działania odwetowe wobec Paryża.

W lipcu francuski parlament uchwalił nowy podatek wobec wielkich korporacji branży nowych technologii komunikacyjnych unikających płacenia podatków na wcześniejszych zasadach. Władze Francji zadecydowały, że na potentatów takich jak Google, Amazon, Facebook czy Apple nałożą podatek od przychodów na poziomie 3 proc. ich wartości. Choć podatek obejmie korporacje osiągające przychody większe niż 750 mln euro rocznie, w tym na terenie samej Francji większe niż 25 mln euro rocznie bez względu na kraj rejestracji firmy, to wywołał on nerwowe reakcje tylko w Waszyngtonie. Okazało się bowiem, że większość korporacji dotychczas unikających płacenia podatków we Francji stanowią potentaci branży z USA.

Swoje zastrzeżenia wobec nowego francuskiego podatku wyrażał już specjalny pełnomocnik administracji Trumpa do spraw handlu, Robert Lighthizer. W piątek odniósł się do niego sam prezydent USA. „Francja nałożyła właśnie cyfrowy podatek na nasze wielkie amerykańskie firmy technologiczne. Jeśli ktoś powinien je opodatkowywać, to powinien być ich kraj macierzysty, Stany Zjednoczone. Wkrótce ogłosimy podjęcie istotnych działań odwetowych na głupotę Macrona. Zawsze powtarzałem, że amerykańskie wina są lepsze od francuskich!” – napisał na Twitterze Trump.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1883 PLN    (8.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Wpis Trumpa może oznaczać podjęcie wobec Francji działań wpisujących się w model wojny handlowej jaką prezydent USA wydał już Chinom.

twitter.com/kresy.pl

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz