Rada miasta Wilna zadecydowała w środę o przemianowaniu ulicy noszącej dotychczas imię Kazysa Škirpy, przedwojennego żołnierza i dyplomaty Litwy, po 1940 r. kolaborującego z III Rzeszą.

Litewski portal Delfi poinformował, że rada miasta Wilna przegłosowała w środę zmianę nazwy ul. Kazysa Škirpy. Od tego dnia nosi ona nazwę ulicy Trójkolorowej. Ulica ta przebiega w centrum miasta u podnóża góry zamkowej, wzdłuż brzegu wpadającej do Wilii rzeki Wilejki. Jednak nazwisko Škirpy nie zniknie całkowicie z przestrzeni miejskiej. Na tym samym posiedzeniu rada miasta zadecydowała bowiem na wniosek radnych Partii Pracy, że na ul. Trójkolorowej zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca rolę Škirpy w tworzeniu antysowieckiego podziemia.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Urodzony w 1895 r. Škirpa był w 1918 r. jednym z pierwszych ochotników w rodzących się siłach zbrojnych Republiki Litewskiej. To właśnie on zawiesił jej trójkolorową flagę na wieży Giedymina 1 stycznia 1919 r. gdy litewskie władze wraz Niemcami uciekały z Wilna w obliczu polskiego powstania. Škirpa był oficerem, a w latach 1921-1922 także posłem litewskiego parlamentu. W latach 1927-1937 był attaché wojskowym w ambasadzie Litwy w Berlinie. Dał się poznać z proniemieckich poglądów. Przez kilka miesięcy w 1938 r. był litewskim ambasadorem w Warszawie.

Po włączeniu Litwy w skład ZSRR w 1940 r. pozostał w Niemczech, gdzie utworzył Litewski Front Aktywistów (LAF). Po ataku III Rzeszy na Związek Radziecki wybrany na szefa samozwańczego litewskiego rządu nie uznanego przez Niemców. LAF urządził wówczas wystąpienie zbrojne przeciw władzy radzieckiej, które wiązało się także z wystąpieniami antyżydowskimi. LAF posługiwał się antyżydowską retoryką, a jego niektórzy działacze, włączając się potem w struktury administracyjne funkcjonujące pod niemiecką okupacją, przyczynili się do mordów na Żydach i Polakach. Z tego powodu postać Škirpy wzbudzała kontrowersje wśród społeczności żydowskiej na Litwie i na świecie. Litewskiego ministra spraw zagranicznych pytał niedawno o kwestię ulicy Škirpy dziennikarz izraelskiego dziennika „Jerusalem Post”.

W wywiadzie tym pytano również o wileńską tablicę ku czci innej kontrowersyjnej postaci związanej z XX-wieczną historią Litwy – Jonasa Noreiki. Noreika był dowódcą powojennych antyradzieckich oddziałów podziemnych, jednak w czasie drugiej wojny światowej był wysokim urzędnikiem administracji kolaboracyjnej, który podpisał rozporządzenie o utworzeniu getta dla Żydów w Szawlach. Tablica poświęcona jego osobie została zawieszona na Bibliotece Akademii Nauk. Jak podał w sobotę portal Dzieje.pl tablica ku czci Noreiki została już usunięta na polecenie mera Wilna, Remigijusa Šimašiusa.

Uznał on, że choć Noreika „wiele uczynił w walce z wrogami Litwy”, to jednocześnie w sprawie Żydów mieszkających na Litwie przyczynił się do „ich izolacji i konfiskacji mienia, również stworzenia warunków dla władzy okupacyjnej do ich wymordowania”.

delfi.lt/dzieje.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz