Rosjanie testują drony startujące z kutrów desantowo-szturmowych [+VIDEO]

W ramach testów sprawdzano wykorzystanie amunicji krążącej Lancet i dronów rozpoznawczych Zala, startujących z małych kutrów desantowo-szturmowych.

Kilka dni temu rosyjska firma Zala Aero, należąca do koncernu Kałasznikow, opublikowała wideo pokazujące test systemu amunicji krążącej Lancet, wystrzeliwanego z nawodnej jednostki bojowej. Pokazano moment wystrzelenia drona przy pomocy mechanicznej katapulty. Nosicielem systemu uzbrojenia był szybki kuter desantowo-szturmowy BK-16.

System Lancet jest zdolny do utrzymywania się w powietrzu przez dłuższy czas (do około 40 minut) w wyznaczonym obszarze w rejonie wskazanego celu, pozostają w trybie poszukiwania. Gdy tylko cel zostanie wykryty, dron przeprowadza atak w sposób zbliżony do naprowadzanej rakiety powietrze-ziemia. Podczas ataku sam ulega zniszczeniu. Jeśli nie odszuka celu, dokonuje samozniszczenia. Masa startowa drona, przypominającego kształtem rakietowy pocisk kierowany, wynosi 12 kg, z czego 3 kg to głowica bojowa. Może osiągać prędkość 110 km/godzinę, zasięg to 200 km. Dzięki zastosowaniu napędu elektrycznego, porusza się bardzo cicho.

Według rosyjskich mediów, firma Zala Aero, która opracowała system Lancet z własnej inicjatywy, jest jedyną firmą w Rosji, produkującą broń tej klasy.

Ponadto, na nagraniu pokazano też wystrzelenie z kutra drona rozpoznawczego Zala. Bezzałogowiec po wykonaniu misji zwiadowczej wrócił i wylądował na brzegu. Dron ten wykorzystuje podczas lądowania system spadochronowy, a także poduszkę powietrzną pod kadłubem. Ma to ochronić statek latający przed odniesieniem uszkodzeń w czasie lądowania. Dron może latać przez około 4 godziny.

Podstawową funkcją ZALA VTOL jest monitorowanie i fotografowanie z lotu ptaka wszelkich trudno dostępnych miejsc lub obiektów terenowych. „Może być używany do monitorowania infrastruktury przemysłowej, tworzenia map fotograficznych terenu i wspomagania bezpieczeństwa obiektów naziemnych. Bezzałogowy statek powietrzny jest już w służbie w krajach Ameryki Łacińskiej” – informował producent.

Przeczytaj: Rosjanie zaprezentowali dron startu pionowego na pokazach MAKS 2021

pravda.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply