Zala Aero, rosyjski producent bezzałogowych statków powietrznych, zaprezentował swój najnowocześniejszy dron pionowego startu ZALA VTOL, na Międzynarodowym Pokazie Lotniczo-Kosmicznym MAKS 2021 – poinformowała w środę agencja prasowa Tass.

Jak poinformowała w środę agencja prasowa Tass, Zala Aero, rosyjski producent bezzałogowych statków powietrznych, zaprezentował swój najnowocześniejszy dron do pionowego startu i lądowania ZALA VTOL, na Międzynarodowym Pokazie Lotniczo-Kosmicznym MAKS 2021.

„ZALA VTOL łączy w sobie właściwości drona typu samolotowego i maszyny typu tiltrotor. Konfiguracja lotu zmienia się w zależności od przydzielonej misji. Elektryczny układ napędowy umożliwia samolotowi przebywanie w powietrzu do 4 godzin, zapewniając zasięg do 200 km w odpowiedniej konfiguracji samolotu” – podała firma.

Wbudowany komputer pokładowy ZX1 oparty na sztucznej inteligencji umożliwia przetwarzanie danych w formacie Full HD oraz przesyłanie filmów i zdjęć HD przez szyfrowane łącza komunikacyjne do naziemnej stacji kontroli. „Dzięki temu operator może otrzymywać dane z monitoringu jeszcze przed lądowaniem drona” – przekazuje Zala Aero.

Podstawową funkcją ZALA VTOL jest monitorowanie i fotografowanie z lotu ptaka wszelkich trudno dostępnych miejsc lub obiektów terenowych. „Może być używany do monitorowania infrastruktury przemysłowej, tworzenia map fotograficznych terenu i wspomagania bezpieczeństwa obiektów naziemnych. Bezzałogowy statek powietrzny jest już w służbie w krajach Ameryki Łacińskiej” – poinformowała firma.

Pokazy lotnicze MAKS 2021 odbywają się od 20 do 25 lipca w obwodzie moskiewskim.

Zobacz też: Suchoj Checkmate – Rosjanie zaprezentowali nowy, lekki myśliwiec [+FOTO/+VIDEO]

Według producenta, łatwość obsługi tego bezzałogowego kompleksu pozwala zmniejszyć rolę czynnika ludzkiego, zmniejszyć ilość sprzętu używanego podczas wykonywania misji lotniczej oraz w pełni zautomatyzować procesy lotu UAV.

Zobacz też: W mediach pojawiły się zdjęcia nowego jednosilnikowego myśliwca stealth

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz