Rosjanie oficjalnie zaprezentowali swój nowy, lekki, jednosilnikowy myśliwiec Suchoj Checkmate. Według zapowiedzi, seryjna produkcja ma ruszyć za 5 lat. Samolot powstał z myślą również o klientach zagranicznych.

We wtorek podczas targów MAKS-2021 w Rosji, Zjednoczona Korporacja Budowy Samolotów (UAC), należąca do koncernu Rostiech (Rostec) zaprezentowała oficjalnie najnowszy, rosyjski lekki, jednosilnikowy myśliwiec taktyczny Suchoj Checkmate (pol. Szach-Mat).

Szef UAC, Jurij Sliusar powiedział, że próby statyczne nowego samolotu zostaną zakończone w ciągu jednego roku, a seryjna produkcja mogłaby ruszyć w 2026 roku. Maszyna ma po raz pierwszy wzbić się w powietrze w 2023 roku, wcześniej przejdzie serię testów naziemnych. Sliusar powiedział też, że w ciągu następnych 15 lat planuje się zbudowanie 300 takich myśliwców, w tym również na eksport.

Według strony rosyjskiej, nowy Suchoj Checkmate w swojej „topowej” wersji może przenosić do pięciu pocisków rakietowych powietrze-powietrze, o zróżnicowanym zasięgu. Maszynę można uzbroić w całe spektrum rakiet i bomb 5. generacji. Podczas prezentacji, samolotowi towarzyszyły makiety rakiet R-77 (RWW-AE, pocisk przeciwlotniczy średniego zasięgu oraz RWW-SD) i Ch-59MK (pocisk manewrujący).

Jak podano, nowy myśliwiec potrafi działać w zsieciowanym systemie walki i w grupie z samolotami załogowymi i bezzałogowymi. Planowane jest przeprowadzenie konkretnych testów.

Prezes UAC zaznaczył też, że samolot zaprojektowano w oparciu o Su-57 i może zostać uzbrojony w te same typy uzbrojenia. Zapewniał też, że jego stosunek ciągu do masy jest „unikalny w swojej klasie”, a wewnętrzny luk uzbrojenia jest największy wśród tych typów samolotów. Samolot może też przenosić broń na węzłach uzbrojenia.

Sliusar twierdzi, że nowy Suchoj Checkmate będzie w stanie atakować do sześciu celów jednocześnie, śledząc przy tym do 30 celów w powietrzu. Ma to umożliwić rada AESA. W przypadku celów lądowych i nawodnych, możliwe jest śledzenie dwóch celów w tym samym czasie.

Lekki myśliwiec ma być też łatwy do serwisowania, dzięki dedykowanemu, zautomatyzowanemu systemowi wsparcia logistycznego Matrioszka. Ma on m.in. umożliwiać planowanie z wyprzedzeniem napraw i serwisów. Ponadto, w kokpicie znajduje się system „intelektualnego wsparcia załogi”, który sugeruje pilotowi najefektywniejsze działania podczas lotu, w tym także w sytuacjach trudnych.

“Checkmate wyposażony jest w sztuczną inteligencję, która pełni rolę drugiego pilota. Zdiagnozuje wszystkie systemy samolotu i pomoże pilotowi w szybko zmieniającej się sytuacji bojowej. Pilot skupi się na wydawaniu poleceń, a maszyna wykona wszystkie operacje automatycznie” – powiedział Michaił Strielec, główny inżynier programu Suchoj Checkmate. Dodał też, że w kokpicie znajdują się unikalne, panoramiczne wyświetlacze czujników, pokazujące stan wszystkich systemów i informacje dotyczące trasy lotu, celów i zagrożeń.

Według deklaracji strony rosyjskiej, UAC pracuje też nad wersją bezzałogową myśliwca Suchoj Checkmate.

Szef Rosyjskiej Federalnej Służby ds. Współpracy Wojskowo-Technicznej Dmitrij Szugajew oświadczył uważa, że dzięki korzystnej relacji ceny do jakości, nowy lekki myśliwiec może być konkurencją za zachodnich producentów. Według niego, samolot powstał z myślą o sprzedaży za granicę. Szugajew twierdzi, że nowy Suchoj mógłby z powodzeniem konkurować z takimi maszynami jak francuski Rafale czy szwedzki Gripen. Podobne zdanie wyraził szef Rostiechu, Siergiej Czemiezow, który uważa, że nowy samolot znajdzie nabywców tak w Rosji, jak i za granicą.

Informacje o tym, że Rosjanie pracują nad lekkim, jednosilnikowym myśliwcem ponaddźwiękowym, posiadającym cechy samolotu „niewidzialnego” dla radarów, pojawiły się pod koniec maja br.

Firma Suchoj opracowuje jednosilnikowy, lekki samolot taktyczny o wadze startowej do 18 ton. Prędkość maksymalna samolotu będzie wynosić powyżej Mach 2” – informowała wówczas agencja Tass. Dodajmy, że główny rosyjski myśliwiec 5. generacji typu Stealth, czyli Su-57, to ciężka maszyna dwusilnikowa, wielozadaniowa, o masie startowej od 25 do 35 ton i prędkości maksymalnej Mach 2.

W grudniu 2020 roku szef Rostiechu, Siergiej Czemiezow powiedział, że przedsiębiorstwo pracuje nad koncepcją zaawansowanego, jednosilnikowego samolotu bojowego klasy lekkiej i średniej, w wersji załogowej i bezzałogowej. Według niego, mogłaby to być uniwersalna platforma dla dronów i myśliwców załogowych. Prace dotyczyły też wymagań operacyjnych. Czemiezow zaznaczał, że prace te były prowadzone z inicjatywy własnej Rostiechu, bez finansowania ze środków państwowych.

Przeczytaj: W Rosji trwają prace nad uniwersalnym silnikiem dla samolotów myśliwskich

Czytaj także: Rosjanie zaprezentują „całkowicie nowy samolot”. Chodzi o nowy myśliwiec?

Tass / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply