W środę w Stalowej Woli Prezes Zarządu Huty Stalowa Wola S.A. Bartłomiej Zając oraz Prezes Zarządu Rheinmetall Waffe Munition GmbH Roman Koehne podpisali umowę licencyjną na produkcję elementów armaty L44, w tym luf czołgowych 120 mm. Podpisana umowa dotyczy udzielenia licencji na okres 20 lat. Zakres licencji obejmuje produkcję luf 120 mm do czołgu Leopard będącego na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP oraz nabycie kompetencji w celu ujęcia HSW S.A. w łańcuchu dostaw Rheinmetall.

Huta Stalowa Wola S.A. poinformowała w środę o podpisaniu umowy licencyjnej na produkcję elementów armaty L44, w tym luf czołgowych 120 mm. Podpisana umowa dotyczy udzielenia licencji na okres 20 lat. Zakres licencji obejmuje produkcję luf 120 mm do czołgu Leopard będącego na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP.

Obecnie posiadane przez HSW S.A. kompetencje w wytwarzaniu luf obejmują kalibry od 30 mm do 155 mm oraz długości do 9 metrów. W HSW S.A. już od kilku lat produkowane są lufy do moździerzy 120 mm (RAK), do haubic 155mm (KRAB).

Zobacz też: Opóźnienia w modernizacji Leopardów: przekazano kolejne 2 wozy; z przewidywanych 142 gotowych jest 16

“Jednym z elementów strategii rozwoju PGZ jest tworzenie centrów kompetencyjnych dla konkretnych segmentów produktowych w Grupie. Huta Stalowa Wola, która legitymizuje się największą w kraju zdolnością w dziedzinie produkcji luf poszerza dziś ten obszar o niezmiernie ważny wyrób przeznaczony dla czołgów rodziny Leopard 2. Dzisiejsze porozumienie to nasz kolejny krok w dążeniu do tego, by stać się dla SZ RP dostawcą pierwszego wyboru w zakresie sprzętu wojskowego i kompleksowej obsługi jego cyklu życia” – powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.

“Uzyskana licencja na produkcję luf do czołgów sprawia, że HSW S.A. będzie dysponować od tego momentu całym spektrum artyleryjskiej produkcji lufowej oraz zyskuje zupełnie nowe kompetencje i możliwości biznesowe w zakresie produkcji luf czołgowych. Dla naszej firmy jest to kolejny kamień milowy w budowaniu wyspecjalizowanej produkcji wojskowej na rzecz Wojsk Lądowych. Produkcja luf do czołgów poszerza naszą aktywność w projektach pancernych” – powiedział Bartłomiej Zając, Prezes Huty Stalowa Wola S.A.

źr. Huta Stalowa Wola S.A.

Zobacz też: W Rosji trwają prace nad nowym systemem aktywnej ochrony dla czołgów – Arena-M

“Podpisana dziś umowa to kolejny krok w rozwoju naszej współpracy z HSW, z której jesteśmy bardzo zadowoleni. Huta Stalowa Wola to profesjonalny partner i jesteśmy gotowi do dalszego jej rozszerzania na kolejne typy nowoczesnego uzbrojenia czołgowego w wypadku podjęcia przez MON decyzji o uzbrojeniu polskich czołgów w nowe typy armat 120 lub 130 mm” – powiedział Roman Koehne, Prezes Rheinmetall Waffe Munition GmbH.

Kresy.pl/HSW

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply