Bumar poinformował o przekazaniu Siłom Zbrojnym RP kolejnych dwóch czołgów Leopard 2 PL. Podkreślono, że dotychczas w ramach realizowanego przez spółkę kontraktu na modernizację czołgów Leopard 2A4, przekazanych Wojsku Polskiemu zostało 16 sztuk wozów (ze 142 przewidzianych). Oznacza to, że program łapie coraz większe opóźnienia.

W ubiegłym tygodniu w Zakładach Mechanicznych „BUMAR – ŁABĘDY” S.A. zakończył się proces odbioru kolejnych 2 sztuk czołgów Leopard 2 PL.  Do tej pory, w ramach realizowanego przez Spółkę kontraktu na modernizację czołgów Leopard 2A4, przekazanych do Użytkownika zostało 16 sztuk wozów – poinformowała spółka w poniedziałek. Pokazuje to znaczne opóźnienia programu. Przekazano bowiem do tej pory jedynie 16 sztuk wozów, ze 142 zakładanych.

Przypomnijmy, że w maju ubiegłego roku pierwsze zmodernizowane czołgi Leopard 2 PL zostały przekazane Siłom Zbrojnym RP. Plan zakłada modernizację 142 pojazdów. Do tej pory Wojsko Polskie otrzymało jedynie 16 wozów po modernizacji. Dostawy mają zostać zakończone w 2023 roku – 2-3 lata później niż zakładano pierwotnie (wstępnie zakładano rok 2021).

Oglądaj także: Gen. Skrzypczak: Polski czołg może powstać we współpracy z Koreą

Zgodnie z umową z grudnia 2015 roku Wojsko Polskie miało otrzymać 128 czołgów. W 2018 roku podpisano jednak aneks do umowy, zwiększając liczbę czołgów, które mają zostać zmodernizowane do 142.

Kancelaria Sejmu opublikowała 18 maja br. odpowiedź resortu obrony na interpelację poselską w kwestii umowy na modernizację czołgów Leopard 2A4 do standardu 2PL. Interpelacja została napisana przez posłów Koła Parlamentarnego Polska 2050. Pytania spotkały się z enigmatyczną odpowiedzią ze strony resortu. Ministerstwo powołało się na niejawny charakter informacji dotyczących aspektów technicznych. Pytania były związane z nieprawidłowościami w sposobie realizacji umowy na modernizację czołgów.

W kontekście programu modernizacji czołgów zwracano także uwagę na wzrost ceny modernizacji. W październiku ubiegłego roku do MON złożona została interpelacja w tej sprawie. Resort także nie wskazał przyczyn wzrostu ceny programu.

Zakres serwisu jest realizowany głównie siłami polskiego przemysłu zbrojeniowego. Prace te są realizowane przez Konsorcjum PGZ – Zakłady Mechaniczne „BUMAR-ŁABĘDY”. Zaangażowane są także inne podmioty z Grupy, m.in. PCO, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne z Poznania, Zakłady Mechaniczne Tarnów, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM i Rosomak. Partnerem zagranicznym jest niemiecki koncern Rheinmetall Landsysteme GmbH.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Modernizacja obejmuje między innymi wymianę hydraulicznych systemów stabilizacji armaty i napędu wieży na elektryczne, ulepszenie armaty gładkolufowej Rh-120 L44 i jej przystosowanie do nowych rodzajów amunicji, w tym programowalnej, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości użytkowania amunicji produkcji krajowej.

Wiadomo też, że czołg Leopard 2PL wyposażony jest w nowe systemy optoelektroniczne w postaci kamer termowizyjnych III generacji typu KLW-1 Asteria w przyrządach obserwacyjno-celowniczych dowódcy i działonowego. Ponadto, wieżę czołgu wyposażono w dodatkowe moduły opancerzenia i maty przeciwodłamkowe, a w środku pojazdu zainstalowano nowe systemy przeciwpożarowe i przeciwwybuchowe.

Zobacz także: Gen. Skrzypczak dla Kresy.pl: u nas nie ma modernizacji czołgów T-72, jest “pudrowanie g…a”

bumar.gliwice.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply