Ukraina wykonała kolejny krok na drodze do zwiększenia liczebności swoich sił zbrojnych do 261 tys. żołnierzy i do powołania Sił Obrony Terytorialnej, w ramach koncepcji „narodowego oporu”.

We wtorek parlament Ukrainy, Rada Najwyższa, przyjął w I czytaniu nowelizację artykułu 1 ustawy „O liczebności Sił Zbrojnych Ukrainy”, w związku z przyjęciem dzień wcześniej projektu ustawy „O podstawach narodowego oporu”. Za przyjęciem nowelizacji zagłosowało 320 deputowanych.

Jak pisaliśmy, oba projekty zostały złożone w maju br. przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Pierwszy zakłada, że liczebność ukraińskich sił zbrojnych miałaby zostać zwiększona o 11 tys., do 261 tys. żołnierzy, w tym 215 tys. pełniących służbę. Jest to związane z projektem dotyczącym wdrożenia koncepcji „narodowego oporu”, który zakłada m.in. powołanie na Ukrainie Sił Obrony Terytorialnej. Ma to być osobny rodzaj sił zbrojnych. Według uzasadnienia, celem jest też rozwinięcie sił specjalnych, w interesie formowania „narodowego ruchu oporu”. Ustawowe zwiększenie liczebności żołnierzy ma umożliwić realizację tych celów.

Agencja Ukrinform podaje, że na Ukrainie oczekuje się, iż przyjęcie ustawy polepszy powoływanie i funkcjonowanie sił obrony terytorialnej na poziomie narodowym, regionalnym i lokalnych, a także umożliwi uruchomienie wszechstronnych i systematycznych przygotowań Ukraińców do prowadzenia narodowego ruchu oporu.

Czytaj także: Zełenski chce zalegalizować prywatne armie na Ukrainie

Zełenski proponuje zorganizowania sił obrony terytorialnej jako odrębnego rodzaju sił zbrojnych, w oparciu głównie o ochotników. Jest to zarazem element składowy większego systemu, zakładającego ogólne przygotowanie obywateli do obrony kraju i innych działań w razie zajęcia części terytorium przez przeciwnika. Propozycje te wdrażają przyjęto w 2020 roku Strategię Bezpieczeństwa Wojennego Ukrainy. Z kolei w tym roku na posiedzeniu komisji parlamentarnej ds. bezpieczeństwa narodowego przedstawiono projekt ustawy dotyczący obrony terytorialnej Ukrainy oraz ochotniczych sił obrony.

Według RBC.ua, projekt ustawy zakłada zdefiniowanie m.in.: składu, celu i zadań narodowego oporu, podstaw budowy i organizacji obrony terytorialnej i ruchu oporu, procedury przygotowania obywateli do narodowego oporu i zorganizowania jego systemu kierownictwa. Określa też, jak miałyby być formowane i obsadzane oddziały Sił Obrony Terytorialnej, a także ochotnicze formacje wspólnot terytorialnych i ruchu oporu oraz porządek przygotowania, rozmieszczenia i prowadzenia obrony terytorialnej Ukrainy.

Czytaj także: Ukraina: w 2021 r. armia otrzyma sprzęt i broń wartości ponad 360 mln dol.

Ukrinform / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply