Na Donbasie pod Zołotem rozpoczęło się obustronne wycofanie wojsk

W rejonie miejscowości Zołote-4 na Donbasie we wtorek rozpoczęło się obustronne wycofanie wojsk przewidziane porozumieniami w Mińsku.

Rozpoczęcie wycofywania sił potwierdziły zarówno strona ukraińska jak i separatyści, a także obserwatorzy OBWE. Według ukraińskiego komunikatu zaczęło się ono o godzinie 12 czasu lokalnego. Ukraińcy zaznaczyli, że było to możliwe, gdyż separatyści przez tydzień wstrzymywali się z ostrzeliwaniem ich pozycji, co było warunkiem stawianym przez stronę ukraińską. Dodano przy tym, że wczoraj „nielegalne formacje zbrojne Federacji Rosyjskiej” 5 razy ostrzelały ukraińskie pozycje, lecz stało się to poza granicami obszaru, na którym ma dojść do wycofania sił.

Media separatystów podają, że strony zasygnalizowały gotowość do wycofania poprzez wystrzelenie białych rakiet, natomiast początek samego wycofywania zaznaczono zielonymi rakietami.

Proces odbywa się pod kontrolą misji obserwacyjnej OBWE.

Stworzenie trzech stref bezpieczeństwa w Stanicy Ługańskiej, Zołotem i Petriwskem poprzez wycofanie wojsk na odległość co najmniej kilometra od dotychczas zajmowanych pozycji uzgodniono jeszcze w 2016 roku w Mińsku. Do realizacji porozumienia w przypadku Stanicy Ługańskiej doszło pod koniec czerwca br. Jak zapowiedział dzisiaj minister spraw zagranicznych Ukrainy Wadym Prystajko, „następne będzie Petriwske”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że wycofanie wojsk usiłowali sabotować skrajni ukraińscy nacjonaliści związani z tzw. ruchem azowskim. Na początku października br. pojawili się z bronią w Zołotem twierdząc, że będą bronić miejscowości po wycofaniu ukraińskiej armii. Swoją akcję nazwali „Ostatni posterunek”. W sobotę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski złożył niezapowiedzianą wizytę w Zołotem i odbył z radykałami „emocjonalną” rozmowę przekonując ich do opuszczenia miejscowości. Argumenty prezydenta najwyraźniej przeważyły, ponieważ radykałowie wywieźli w niedzielę broń z Zołotego pozostawiając w nim jedynie nieuzbrojonych ludzi.

Kresy.pl / Unian / Ukrinform / rusvesna.su
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz