Na posterunku kontrolnym w mieście Kreminna położonym w obwodzie ługańskim na Ukrainie doszło do próby sił pomiędzy ukraińskimi nacjonalistami zmierzającymi na linię frontu w Donbasie a ukraińską policją, która próbowała ich zatrzymać. Funkcjonariusze musieli oddać strzały w powietrze.

Nacjonaliści, przedstawiani przez ukraińskie media jako „weterani i ochotnicy”, usiłują dostać się do miejscowości Zołote, z której w myśl porozumień z Mińska ukraińska armia powinna się wycofać. Jak pisaliśmy, zapowiedź wycofania wojsk wywołała oburzenie radykałów z Korpusu Narodowego, którzy zagrozili, że zajmą miejsca opuszczone przez wojskowych. Swoją akcję nazwali „Ostatni posterunek”.

Jak podaje Hromadske, pojazdy z uczestnikami akcji zostały zatrzymane w środę przez uzbrojoną w karabiny automatyczne policję w mieście Kreminna. Doszło do przepychanek z funkcjonariuszami i prób sforsowania blokady policyjnej przez pojazdy wiozące nacjonalistów. Jeden z policjantów odniósł obrażenia i został zabrany przez karetkę. Policjanci musieli oddać strzały ostrzegawcze w powietrze.

Rzecznik prasowy Narodowego Korpusu oświadczył w mediach społecznościowych, że policja „otworzyła ogień do weteranów i aktywistów”, ale brak potwierdzenia tej informacji.

Incydent spowodował zator w punkcie kontrolnym o długości około 4 km.

Na miejsce zdarzenia przyjechał z Zołotego przywódca Korpusu Narodowego Andrij Biłecki.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: protestujący przeciw „formule Steinmeiera” przemaszerowali z Majdanu do dzielnicy rządowej [+VIDEO]

Kresy.pl / Hromadske / Unian / Espreso
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz