Około 10 tysięcy osób zebrało się w niedzielę na kijowskim Majdanie by zaprotestować przeciw włączeniu się Ukrainy w rozwiązanie konfliktu donbaskiego w ramach formuły Steinmeiera.

Według policji na Majdanie, w ramach demonstracji “Zatrzymamy kapitulację” zebrało się około 10 tys. osób.  Wiec rozpoczął się o godzinie 12. Na manifestacji dominują flagi narodowe Ukrainy, ale pojawiają się także czarno-czerwony sztandary wzorowane na tych używanych przez banderowskie OUN-UPA oraz flagi Tatarów Krymskich. Zebrani protestują przeciwko aprobacie przedstawiciela Ukrainy, Leonida Kuczmę dla wdrożenia tak zwanej formuły Steinmeiera w celu rozwiązania konfliktu w Donbasie, do czego doszło na początku października.

Zebrani skandowali hasła: “Chwała narodowi, nie dla kapitulacji”, “Zeliu won” (zdrobnienie nazwiska prezydenta Zełeńskiego), “Ukraina to nie fortepian”, “Impeachment”. Z Majdanu zebrani ruszyli pod gmach Administracji Prezydenta, a następnie pod siedzibę parlamentu. W czasie marszu manifestujący odpalili świece dymne.

Formuła Steinmeiera to sposób realizacji porozumień mińskich zaproponowany w 2016 r. przez ówczesnego szefa dyplomacji, a obecnie prezydenta Niemiec, Franka-Waltera Steinemeiera. Zakłada on, że najpierw Ukraina uchwala ustawę o przeprowadzeniu wyborów na terytoriach Donbasu kontrolowanych przez tamtejszych separatystów. Wybory jakie odbędą się na tym obszarze mają być kontrolowane przez OBWE i jeśli potwierdzi ona ich demokratyczność tymczasowo wprowadzany będzie w życie specjalny status administracyjny dla tych rejonów. W następnym kroku Ukraina wpisze specjalny status administracyjny wydzielonych rejonów Donbasu do swojej konstytucji i w końcu przejmie nad nimi pełną kontrolę.

korrespondent.net/unian.net/radiosvoboda.org/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply