Około 10 tysięcy osób zebrało się w niedzielę na kijowskim Majdanie by zaprotestować przeciw włączeniu się Ukrainy w rozwiązanie konfliktu donbaskiego w ramach formuły Steinmeiera.

Według policji na Majdanie, w ramach demonstracji „Zatrzymamy kapitulację” zebrało się około 10 tys. osób.  Wiec rozpoczął się o godzinie 12. Na manifestacji dominują flagi narodowe Ukrainy, ale pojawiają się także czarno-czerwony sztandary wzorowane na tych używanych przez banderowskie OUN-UPA oraz flagi Tatarów Krymskich. Zebrani protestują przeciwko aprobacie przedstawiciela Ukrainy, Leonida Kuczmę dla wdrożenia tak zwanej formuły Steinmeiera w celu rozwiązania konfliktu w Donbasie, do czego doszło na początku października.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zebrani skandowali hasła: „Chwała narodowi, nie dla kapitulacji”, „Zeliu won” (zdrobnienie nazwiska prezydenta Zełeńskiego), „Ukraina to nie fortepian”, „Impeachment”. Z Majdanu zebrani ruszyli pod gmach Administracji Prezydenta, a następnie pod siedzibę parlamentu. W czasie marszu manifestujący odpalili świece dymne.

Formuła Steinmeiera to sposób realizacji porozumień mińskich zaproponowany w 2016 r. przez ówczesnego szefa dyplomacji, a obecnie prezydenta Niemiec, Franka-Waltera Steinemeiera. Zakłada on, że najpierw Ukraina uchwala ustawę o przeprowadzeniu wyborów na terytoriach Donbasu kontrolowanych przez tamtejszych separatystów. Wybory jakie odbędą się na tym obszarze mają być kontrolowane przez OBWE i jeśli potwierdzi ona ich demokratyczność tymczasowo wprowadzany będzie w życie specjalny status administracyjny dla tych rejonów. W następnym kroku Ukraina wpisze specjalny status administracyjny wydzielonych rejonów Donbasu do swojej konstytucji i w końcu przejmie nad nimi pełną kontrolę.

korrespondent.net/unian.net/radiosvoboda.org/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz