Poroszenko: Ukraina jest de facto wschodnią flanką NATO

Dzisiaj już nikt nie zaprzecza, że polityka Rosji wobec Ukrainy jest wspólnym wyzwaniem dla bezpieczeństwa europejskiego a bez silnej Ukrainy nie ma mowy o stabilności przestrzeni euroatlantyckiej. – uważa prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Jak podała agencja Ukrinform, Poroszenko wystąpił w środę w Kijowie na międzynarodowej konferencji „The Hybrid War Decade: Lessons Learned to Move Forward Successfully” (Dziesięciolecie wojny hybrydowej: Lekcje, jak pomyślnie poruszać się naprzód). W swoim przemówieniu powiedział m.in. że Ukraina de facto stała się wschodnią flanką NATO.

„Obecnie nie ma takich, którzy przeczyliby, że rewanżystowska polityka Kremla przeciw Ukrainie stała się wspólnym wyzwaniem dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Jak i to, że bez silnej Ukrainy, która już teraz zmieniła się de facto we wschodnią flankę NATO, nie może być mowy o stabilnym obszarze euroatlantyckim” – mówił Poroszenko.

Prezydent Ukrainy zarzucił Rosji, że w Donbasie i na Krymie testuje technologie wojskowe, które jego zdaniem zagrażają nie tylko Ukrainie. Według niego Krym stał się bazą dla rosyjskich rakiet, które „polecą dalej” a w Donbasie wypróbowuje się rosyjskie nowinki sprzętowe i udoskonala się metody propagandowego kamuflażu regularnych wojsk. Oskarżył również Rosję o zaostrzenie sytuacji na Morzu Azowskim i opracowywanie systemu blokady ukraińskich portów.

Głowa ukraińskiego państwa pochwalił się także sukcesami ukraińskich specsłużb, które, jak twierdził, „paczkami” wyłapują „finansowanych przez Rosję propagandzistów” wzywających do obalenia ładu konstytucyjnego na Ukrainie.

Według Poroszenki Rosja stosuje wobec Ukrainy „hybrydowe” instrumentarium, na które składają się m.in. ataki informacyjne, próby destabilizacji sytuacji wewnętrznej, energetyczny szantaż, embargo i zamknięcie rynków, agresywne wpływanie na sfery polityczną, kulturalną i społeczną poprzez swoich agentów a także wpływ poprzez religijne struktury.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Trump: Jestem twardy wobec Putina. Ja dałem Ukrainie broń, a Obama koce

Kresy.pl / Ukrinform
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • Avatar
      Accipiter :

      Przepraszam panią Oksanę Zabużko, arcybiskupa Światosława Szewczuka, pana Andrija Deszczycę, pana Igora Isajewa, pana Grzegorza Kuprianowicza, pana Petra Poroszenkę, pana Piotra Tymę oraz pozostałych chłonków narodu ukraińskiego, a także naród czeczeński oraz imigrantów z krajów Afryki za ich publiczne znieważenie w Internecie z powodu przynależności narodowej, etnicznej i rasowej, a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publicznego nawoływania do przestępstwa na ich szkodę i za publiczne pochwalanie przestępstwa. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, że tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.