To ja dałem Ukrainie broń ofensywną i „zabójców czołgów”. Obama nie dał, wysłał poduszki i koce. To on oddał część Ukrainy – powiedział prezydent USA Donald Trump w wywiadzie dla CBS News.

W opublikowanym w poniedziałek obszernym wywiadzie dla stacji CBS prezydent USA Donald Trump był pytany między innymi o swój stosunek do prezydenta Rosji, Władimira Putina. Dziennikarka Lesley Stahl prowadząca rozmowę twierdziła, że ludzie nie rozumieją, dlaczego nigdy nie był wobec niego krytyczny.

– Byłem. Nie wiesz, o czym rozmawiałem z Putinem na spotkaniu przed konferencją prasową [w Helsinkach – red.] – odparł Trump. Stahl zaznaczyła, że publicznie nigdy nie wypowiada się ostro na temat prezydenta Rosji. Trump zaprotestował:

– Nie? To ja dałem Ukrainie broń ofensywną i „zabójców czołgów”. Obama nie dał. Wiesz, co wysłał [Ukrainie]? Poduszki i koce. (…) To on oddał część Ukrainy.

Przeczytaj: Ukraińskie media: Trump ani razu nie wspomniał o Ukrainie podczas konferencji z Putinem

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Prezydent USA zapewniał, że w kontaktach osobistych jest twardy wobec Putina. Podkreślił, że jego osobiste spotkanie z nim było „bardzo trudne”, ale też „bardzo dobre”. Trump powiedział też, że rosyjski prezydent „prawdopodobnie” jest zamieszany w zabójstwa i otrucia, ale dodał, że „to nie jest w naszym kraju” i liczy na Rosjan, choć „nie powinni” robić takich rzeczy.

Zapytany o ingerencję Rosjan w kampanię i wybory prezydenckie w 2016 roku Trump powiedział, że Rosjanie mieszali się, ale jego zdaniem Chiny „i inne kraje” również.

– Uważam, że Chiny też się mieszały. I szczerze mówiąc uważa, że Chiny to większy problem – powiedział Trump. Nie zgodził się z zarzutami dziennikarki, że próbuje odwracać uwagę od Rosji. – Mówię, że Rosja [mieszała się], ale mówię, że Chiny również.

Przeczytaj: Chiński dziennik o przemówieniu Pence’a: USA przyjmują twardsze stanowisko względem Chin

Czytaj również: Czy USA idą na wojnę z Chinami?

Trump krytykował też politykę Unii Europejskiej. Jego zdaniem, nikt nie traktuje Stanów Zjednoczonych gorzej, niż UE, która „została założona po to, by wykorzystywać nas handlowo” i ma „wrogi” stosunek do USA. – Przez lata byliśmy głupim krajem – dodał.

Przeczytaj: Trump: jesteśmy głupcami, którzy za to wszystko płacą

Zapytany, czy chce „pozbyć się” NATO, Trump podkreślił, że lubi Sojusz, ale „nie powinniśmy pokrywać niemal całych kosztów NATO by chronić Europę”, które do tego wykorzystuje Amerykę w relacjach handlowych. – Oni już nie będą tego robić. Rozumieją to – dodał.

Prezydent USA nie zgodził się z tezą, że NATO od 70 lat utrzymuje pokój. – Zawszę będę po stronie NATO, ale oni muszą płacić swoją część. Jestem w pełni zwolennikiem NATO, ale nie chcę być wykorzystywany.

Przeczytaj: Trump nie posiada nadrzędnej strategii w polityce zagranicznej

CBSnews.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz