To ja dałem Ukrainie broń ofensywną i „zabójców czołgów”. Obama nie dał, wysłał poduszki i koce. To on oddał część Ukrainy – powiedział prezydent USA Donald Trump w wywiadzie dla CBS News.

W opublikowanym w poniedziałek obszernym wywiadzie dla stacji CBS prezydent USA Donald Trump był pytany między innymi o swój stosunek do prezydenta Rosji, Władimira Putina. Dziennikarka Lesley Stahl prowadząca rozmowę twierdziła, że ludzie nie rozumieją, dlaczego nigdy nie był wobec niego krytyczny.

– Byłem. Nie wiesz, o czym rozmawiałem z Putinem na spotkaniu przed konferencją prasową [w Helsinkach – red.] – odparł Trump. Stahl zaznaczyła, że publicznie nigdy nie wypowiada się ostro na temat prezydenta Rosji. Trump zaprotestował:

– Nie? To ja dałem Ukrainie broń ofensywną i „zabójców czołgów”. Obama nie dał. Wiesz, co wysłał [Ukrainie]? Poduszki i koce. (…) To on oddał część Ukrainy.

Przeczytaj: Ukraińskie media: Trump ani razu nie wspomniał o Ukrainie podczas konferencji z Putinem

Prezydent USA zapewniał, że w kontaktach osobistych jest twardy wobec Putina. Podkreślił, że jego osobiste spotkanie z nim było „bardzo trudne”, ale też „bardzo dobre”. Trump powiedział też, że rosyjski prezydent „prawdopodobnie” jest zamieszany w zabójstwa i otrucia, ale dodał, że „to nie jest w naszym kraju” i liczy na Rosjan, choć „nie powinni” robić takich rzeczy.

Zapytany o ingerencję Rosjan w kampanię i wybory prezydenckie w 2016 roku Trump powiedział, że Rosjanie mieszali się, ale jego zdaniem Chiny „i inne kraje” również.

– Uważam, że Chiny też się mieszały. I szczerze mówiąc uważa, że Chiny to większy problem – powiedział Trump. Nie zgodził się z zarzutami dziennikarki, że próbuje odwracać uwagę od Rosji. – Mówię, że Rosja [mieszała się], ale mówię, że Chiny również.

Przeczytaj: Chiński dziennik o przemówieniu Pence’a: USA przyjmują twardsze stanowisko względem Chin

Czytaj również: Czy USA idą na wojnę z Chinami?

Trump krytykował też politykę Unii Europejskiej. Jego zdaniem, nikt nie traktuje Stanów Zjednoczonych gorzej, niż UE, która „została założona po to, by wykorzystywać nas handlowo” i ma „wrogi” stosunek do USA. – Przez lata byliśmy głupim krajem – dodał.

Przeczytaj: Trump: jesteśmy głupcami, którzy za to wszystko płacą

Zapytany, czy chce „pozbyć się” NATO, Trump podkreślił, że lubi Sojusz, ale „nie powinniśmy pokrywać niemal całych kosztów NATO by chronić Europę”, które do tego wykorzystuje Amerykę w relacjach handlowych. – Oni już nie będą tego robić. Rozumieją to – dodał.

Prezydent USA nie zgodził się z tezą, że NATO od 70 lat utrzymuje pokój. – Zawszę będę po stronie NATO, ale oni muszą płacić swoją część. Jestem w pełni zwolennikiem NATO, ale nie chcę być wykorzystywany.

Przeczytaj: Trump nie posiada nadrzędnej strategii w polityce zagranicznej

CBSnews.com / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Willgraf
    Willgraf :

    UKRAINA pod rządami Proszenki sprzedała KRYM żydom – i kilka dni po tym weszli tam Rosjanie…. Ameryka USA to ścierka Izraela , a to Izrael stał za zburzeniem wież WTC – znany jest film gdzie telewizja żydowska filmuje zburzenie wież WTC z zachwytami radości

  2. gutek
    gutek :

    Ten pajac dał usrainie broń. To może niech ktoś mu pokaże ilu żołnierzy z Rosji zginęło na Donbasie, bo wszystkie źródła oprócz usraińskich podają że ta liczba oscyluje w granicach błędu statystycznego.