Ministerstwo zdrowia rozważa obowiązkowe szczepienie na koszt państwa przybywających do Polski Ukraińców i imigrantów spoza UE. Ma to związek z rosnącą zachorowalnością na Ukrainie m.in. na odrę. Szacuje się, że kosztowałoby to rocznie kilkadziesiąt milionów złotych.

Według dziennika „Rzeczpospolita”, polskie władze rozważają objęcie przyjeżdżających do Polski imigrantów spoza Unii Europejskiej, w tym Ukraińców, obowiązkowymi szczepieniami. Ministerstwo zdrowia proponuje, żeby dotyczyło to także tych, którzy przebywają w Polsce krócej niż trzy miesiące. Inną rozważaną koncepcją ma być, według gazety, wymóg przedstawienia książeczki szczepień WHO przy wjeździe do Polski.

Powodem rozważania takich działań jest coraz większa liczba zachorowań na choroby zakaźne takie jak odra czy gruźlica za naszą wschodnią granicą, szczególnie na Ukrainie. Dotyczy to w szczególności odry. Coraz częściej mówi się, że wzrost zachorowań na tę chorobę w Polsce ma ścisły związek z napływem Ukraińców do naszego kraju. W ciągu 9 miesięcy tego roku w Polsce zanotowano 123 przypadki odry – prawie trzykrotnie więcej niż w analogicznym okresie roku 2017.

 

Wiceminister zdrowia Józef Szczurek-Żelazko powiedział portalowi Money.pl, że w przypadku wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla Ukraińców i innych imigrantów spoza UE, koszty pokryte zostaną z budżetu państwa. Marek Posobkiewicz, były główny inspektor sanitarny oszacował w rozmowie z „Rz”, że szczepionki dla imigrantów kosztowałyby kilkadziesiąt milionów złotych. Uważa jednak, że warto te koszty ponieść z uwagi na dużą liczbę imigrantów zarobkowych w Polsce, a także w związku z rosnącą, jego zdaniem, popularnością ruchu antyszczepionkowego.

Jak informowaliśmy, na Ukrainie szaleje epidemia odry, na którą od początku roku zachorowało tam prawie 32 tys. ludzi. Ukraińcy przywożą tę chorobę do Polski co odbija się w statystykach. Dziennik Gazeta Prawna alarmował, że w naszym kraju nie ma jasnych procedur odnośnie tego, jak postępować z cudzoziemcami, którzy zawlekli do Polski odrę.

Latem tego roku w zakładzie spożywczym pod Siedlcami jeden z ukraińskich pracowników zaraził odrą pięciu innych Ukraińców. W efekcie służby medyczne musiały zaszczepić 192 osoby. Wcześniej w zakładach Morliny w Ostródzie, gdzie wystąpił podobny przypadek, zaszczepiono 900 osób. 20 osób zarażonych odrą trzeba było hospitalizować. W Kielcach zanotowano pierwsze dwa przypadki odry od 20 lat – pierwszy dotyczył ukraińskiej dziewczynki a drugi polskiej pielęgniarki, która zaraziła się odrą prawdopodobnie od pacjenta zarażonego przez Ukraińca. W efekcie musiano zaszczepić 124 pielęgniarki, które miały styczność z zarażoną podczas egzaminu na uczelni. Szczepieniom nie poddano tylko tych, które udowodniły, że były szczepione dwukrotnie (co daje prawie 100-proc. odporność) lub że nie mają przeciwciał. Jak pisze DGP, badania finansowali pracodawcy pielęgniarek bojąc się, że z powodu co najmniej dwutygodniowej kwarantanny nie będzie komu pracować.

Innym problemem jest gruźlica. Według Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa, na Ukrainie na gruźlice zaszczepiono zaledwie połowę społeczeństwa. Tymczasem w Polsce jest 37,5 tys. studentów z Ukrainy, nie licząc setek tysięcy ukraińskich pracowników, których liczba w Polsce przekracza milion.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dwa tygodnie temu na Ukrainie głośno było też o przypadku pięciu członków rodziny z obwodu odeskiego, którzy trafili do szpitala z objawami wąglika. Z kolei niespełna tydzień temu ukraińskie ministerstwo zdrowia podało, że tylko w ciągu wcześniejszego tygodnia ponad 142 tys. osób zachorowało na grypę i ostre infekcje dróg oddechowych. Wołodymyr Kurpita, szef centrum zdrowia publicznego ukraińskiego resortu zdrowia poinformował, że na Ukrainie rośnie zachorowalność na grypę, z czego 71 proc. przypadków dotyczy dzieci poniżej 17 roku życia. W 2017 roku na grypę zmarło na Ukrainie 7 osób, zanotowano też blisko 6 mln przypadków chorób zakaźnych, z czego 98 proc. to grypa i ostre infekcje dróg oddechowych.

Na początku października agencja RBK-Ukraina podała, że według danych ukraińskiego ministerstwa zdrowia od początku tego roku na Ukrainie na odrę zachorowało 31 954 ludzi, w tym 12 874 dorosłych i 19080 dzieci. W liczbie zachorowań przodują obwody na zachodzie kraju – lwowski (6 310 przypadków), zakarpacki ( 3126) i iwanofrankiwski (2953). W sierpniu podawano, że na odrę w tym roku zmarło na Ukrainie 13 osób.

CZYTAJ TAKŻE: UNICEF wyśle na Ukrainę prawie 2 miliony szczepionek przeciw odrze

RIRM / Rzeczpospolita / money.pl / Ukrinform/ Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply