Zachorowania Ukraińców to pierwsze przypadki odry na terenie powiatu ostródzkiego od kilkunastu lat.

Kilka osób pracujących w zakładach mięsnych Morliny w Ostródzie w woj. warmińsko-mazurskim trafiło do miejscowego szpitala z podejrzeniem odry. Radio Olsztyn podało, że są to Ukraińcy, którzy przyjechali do Polski do pracy. W zakładzie trwają szczepienia około 700 osób, które miały kontakt z zarażonymi.

Jak podała we wtorek PAP powołując się na Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostródzie Zdzisława Sokołowskiego, podejrzenie odry stwierdzono u sześciu osób. Pięć z nich przebywało w szpitalu w Ostródzie, a jedna osoba już przechorowała odrę tydzień temu. U czterech osób hospitalizowanych osób potwierdzono odrę, piąta czeka na wyniki badań.

Nieco inne informacje również we wtorek przekazało Radio Olsztyn. Jak powiedział na jego antenie wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych dr Piotr Kocbach, u pięciu osób potwierdzono odrę. Z kolei Małgorzata Dobrzańska z wojewódzkiej stacji Sanepidu w Olsztynie doprecyzowała, że na razie u dwóch osób badania w Państwowym Instytucie Higieny potwierdziły odrę. Wyniki badań pozostałych osób mogą być znane dopiero pod koniec tygodnia. Wszyscy mieli już opuścić szpital.

Według Radia Olsztyn wszyscy chorzy byli Ukraińcami. Także TVP Info podaje, że „według zachodnich mediów” chodzi o Ukraińców.

Przy okazji tego wydarzenia Sanepid w Ostródzie podał, że jest to pierwszy przypadek odry na terenie powiatu od kilkunastu lat. Zdzisław Sokołowski podkreśla, że inspekcja sanitarna traktuje to jako wydarzenie wyjątkowe. W zakładach Morliny obecnie trwają profilaktyczne szczepienia przeciwko odrze około 700 pracowników. Do szczepień wytypowano osoby, które mogły mieć kontakt z chorymi. Po szczepieniu pracownicy kontynuują pracę.

Inspektor Sokołowski uspokaja, że produkty wytwarzane przez zakłady mięsne są bezpieczne.

Odra to groźna choroba wieku dziecięcego, jednak coraz częściej zdarza się u osób starszych. Zarazić się nią mogą także osoby szczepione, które mimo szczepienia nie nabyły odporności. Choroba charakteryzuje się wysoką gorączką, wysypką, zapaleniem spojówek i może prowadzić do poważnych powikłań, np. zapalenia płuc czy zapalenia opon mózgowych.

Jak podał 12 stycznia br. ukraiński kanał Espreso, w ciągu 11 miesięcy 2017 roku na Ukrainie zanotowano 3382 przypadki zachorowań na odrę.

CZYTAJ TAKŻE: Minister zdrowia Ukrainy: oby nie było we Lwowie epidemii cholery i tyfusu

Kresy.pl / PAP / TVP Info / Radio Olsztyn / Espreso

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz