Minister zdrowia Ukrainy osobiście sprawdzała we Lwowie, jakie zagrożenie stanowi „śmieciowa blokada” miasta.

Sytuacja we Lwowie jest groźna dla miasta i zdrowia jego mieszkańców – powiedziała dzisiaj na konferencji prasowej we Lwowie minister zdrowia Ukrainy Ulana Suprun, po otrzymaniu wyników badań laboratoryjnych z dwóch rejonów miasta.

Mam wnioski państwowego laboratoryjnego centrum we Lwowie. Chodzi o analizę gruntu pod względem wskaźników mikrobiologicznych, pobranego 22. maja 2017 roku w rejonach łyczakowskim i szewczenkowskim. Pod względem ogólnej liczby bakterii i miana bakterii coli grunt jest silnie zanieczyszczony. To jest wielki problem, bo one dochodzą do wody. Albo muchy latając przenoszą bakterie z gruntu na jedzenie, my to jemy i jest wtedy dużo zachorowań. Toteż czekamy, aż sytuacja we Lwowie zostanie rozwiązana i żeby nie było u nas epidemii cholery, tyfusu czy czegoś innego. – powiedziała Suprun.

Minister powiedziała, że będzie na bieżąco informować rząd o sytuacji z wywożeniem śmieci ze Lwowa. Rozmawiała także telefonicznie z premierem Hrojsmanem, który przekazał jej, że polecił szefowi administracji obwodu Ołehowi Syniutce, by inne miasta w obwodzie zaczęły przyjmować lwowskie śmieci.

Suprun odniosła się negatywnie do wniosku o ogłoszenie Lwowa „strefą nadzwyczajnej sytuacji ekologicznej”. Przypomnijmy, że 12. czerwca taki wniosek skierowały do ukraińskiego rządu władze Lwowa. Jej zdaniem nie ma takiej potrzeby, ponieważ tylko jedna trzecia śmietników w mieście jest przepełniona.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wczoraj kierownik wydziału ochrony zdrowia Lwowa oświadczył, że miasto znajduje się na granicy epidemii infekcji przewodu pokarmowego.

Przypomnijmy, że lwowskie podmiejskie wysypisko w Grzybowicach zostało zamknięte po pożarze w czerwcu zeszłego roku, kiedy zginęły tam trzy osoby i od tego czasu Lwów jest zmuszony do korzystania z wysypisk innych miast, co często jest blokowane. W kwietniu br. mer miasta Sadowyj ogłosił, że podpisano memorandum o zakończeniu śmieciowej blokady miasta, które miało gwarancje rządu. Jednak ukraińskie media wciąż informowały o przepełnionych śmietnikach we Lwowie oraz lwowskich śmieciach znajdowanych na dzikich wysypiskach. Zdesperowani mieszkańcy Lwowa coraz częściej blokują ulice stertami śmieci. Zdarza się, że niewywożone śmieci są podpalane.

Kresy.pl / zaxid.net
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz