W ubiegłym roku liczba przypadków odry na Ukrainie wzrosła 43-krotnie, jednak ukraińskie władze nie chcą mówić o epidemii.

Wzrost zachorowań na odrę na Ukrainie “nabiera charakteru epidemii” – poinformowała agencja RBK-Ukraina. W 2017 roku oficjalna liczba zachorowań wyniosła 3382 przypadki i była 43 razy wyższa niż w 2016 roku.

Amerykańska agencja federalna CDC (Centers for Disease Control and Prevention) wydała ostrzeżenie dla podróżnych w związku ze wzrostem zachorowań na odrę na Ukrainie. Zgodnie z powiadomieniem na stronie agencji obywatelom USA, którzy wybierają się na Ukrainę, radzi się upewnić, czy byli szczepieni. Ostrzeżenie posiada najniższy, pierwszy stopień i dotyczy „zwykłych działań zapobiegawczych”.

Na rozprzestrzenianie się odry zareagowały także rosyjskie władze. Rosyjska federalna agencja Rosspożiwnagliad poinformowała w poniedziałek o wzmocnieniu kontroli sanitarnej na granicy z Ukrainą. Rosjanie wskazują na wzrost zachorowań na odrę nie tylko na Ukrainie, ale także we Włoszech, Rumunii i Niemczech.

Ognisk choroby na Ukrainie jest kilka. Jak podaje RBK, na początku br. roku wzrost liczby zachorowań zanotowano w Kijowie – do 15. stycznia na odrę w ukraińskiej stolicy zapadło 87 osób, w tym 66 dzieci. Do masowej infekcji doszło podczas spektaklu w cyrku. W Odessie i w Iwano-Frankiwsku z powodu odry przedłużono szkolne wakacje. Wiele zachorowań notuje się także na Zaporożu i zachodzie Ukrainy.

Jednak jak powiedziała 11. stycznia br. p.o. ministra zdrowia Ulana Suprun, na Ukrainie nie ma epidemii odry. „Są ogniska w Kijowie, były w taborze Romów i w cyrku, ale nigdy nie wiecie, czy obok was nie ma kogoś chorego, dlatego trzeba być szczepionym, aby chronić siebie i swoje dzieci. Ale nie ma epidemii” – powiedziała Suprun dziennikarzom dodając, że w miejscach gdzie stwierdzono odrę, szczepi się 80 proc. ludzi.

Przypomnijmy, że ostatnio w Ostródzie w woj. warmińsko-mazurskim 5 Ukraińców trafiło do miejscowego szpitala z podejrzeniem odry. Byli oni pracownikami zakładów mięsnych „Morliny”. W zakładzie trwają szczepienia około 700 osób, które miały kontakt z zarażonymi.

Odra to groźna choroba wieku dziecięcego, jednak coraz częściej zdarza się u osób starszych. Zarazić się nią mogą także osoby szczepione, które mimo szczepienia nie nabyły odporności. Choroba charakteryzuje się wysoką gorączką, wysypką, zapaleniem spojówek i może prowadzić do poważnych powikłań, np. zapalenia płuc czy zapalenia opon mózgowych.

Kresy.pl / RBK-Ukraina

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply