W kijowskim metrze otwarto wystawę o Unii Lubelskiej [+FOTO/+VIDEO]

Od dzisiaj w ukraińskiej stolicy można oglądać wystawę „Wolni z wolnymi. Równi z równymi” poświęconą 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej – poinformował we wtorek Instytut Polski w Kijowie. Wystawa została zorganizowana w kijowskim metrze na stacji „Złote Wrota”.

Jak stwierdził Instytut, spuścizna wielokulturowego, wielojęzykowego i wielowyznaniowego państwa, które powstało na mocy Unii Lubelskiej, miała wpływ na kształtowanie oblicza narodów, które obecnie żyją na jego dawnym terytorium. Jednym z takich narodów są Ukraińcy i to im dziedzictwo Unii Lubelskiej ma przybliżać kijowska wystawa. Składa się ona z dwóch części – jedna przedstawia obiekty architektoniczne powstałe za czasów Unii Lubelskiej a druga zdjęcia rekonstruktorów w strojach pokazujących, jak ubierały się różne stany w tamtej epoce na terenie państwa polsko-litewskiego. Wystawa będzie czynna do 15. lipca br.

Kuratorem wystawy jest współpracownik naszego portalu dr Radosław Sikora, który podkreśla, że miejsce wystawy – stacja metra odwiedzana codziennie przez co najmniej 20 tys. ludzi – pozwoli na dotarcie do szerokiego grona odbiorców.

W tym roku przypada 450. rocznica zawarcia Unii Lubelskiej na sejmie, który obradował w Lublinie. Na mocy tego aktu Królestwo Polskie zawarło unię z Wielkim Księstwem Litewskim tworząc Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Jak pisał na naszych łamach Marek A. Koprowski, w akcie unii stwierdzono, że „królestwo polskie i wielkie księstwo litewskie jest jedno nieróżne i niepodzielne ciało, a także nieróżna, ale jedna spólna Rzeczpospolita”. Na jego mocy na czele nowego państwa miał stać król wybierany na wspólnej elekcji, który jednocześnie miał nosić tytuł wielkiego księcia litewskiego. Sejm miał być wspólny. Polityka zagraniczna i prowadzenie wojen też miały być wspólne. Osobne miały zaś pozostać urzędy centralne, takie jak kanclerze, podskarbiowie, hetmani i marszałkowie. Odrębne miały być też: skarb i armie. Obie strony zachowały też szereg różnic ustrojowych. Unia przetrwała aż do rozbiorów Rzeczpospolitej. Była najtrwalszym związkiem państw Europy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Pojawiły się pierwsze odcinki z serii „Historia z drona” [+VIDEO]

Kresy.pl / polinst.kyiv.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz