Poroszenko chce wprowadzenia kar za negowanie Wielkiego Głodu

Petro Poroszenko wziął udział w uroczystościach upamiętniających ofiary Wielkiego Głodu.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaproponował w sobotę uchwalenie ustawy o penalizacji zaprzeczania Wielkiego Głodu (Hołodomoru) i Holokaustu. – informuje Ukrainska Prawda. Propozycja prezydenta padła podczas uroczystości upamiętniającej ofiary Wielkiego Głodu i ludobójstw odbywającej się w centrum Kijowa.

Aby nasi potomkowie wiedzieli, że to nie był po prostu sztuczny głód, a dokładnie zaplanowany Hołodomor. Ba, więcej, ludobójstwo według wszelkich znamion, jakie określono w Konwencji ONZ z 19. grudnia 1949 roku – mówił Poroszenko.

I żeby na wszystkich kontynentach uświadomiono sobie, że nie uznawanie Hołodomoru jest tak samo amoralne, jak zaprzeczanie Holokaustowi. Myślę, że przyszedł czas, abyśmy sami uchwalili prawo o odpowiedzialności za nieuznawanie tych dwóch bezprecedensowo straszliwych tragedii. Po co? Aby ci, którzy będą żyć po nas stosowali się do ukraińskiego prawa o uznaniu Hołodomoru ludobójstwem narodu ukraińskiego. – podkreślał ukraińskie prezydent.

Czwarta sobota listopada jest na Ukrainie obchodzona jako Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Politycznych Represji.

Według historyków sztucznie sprowokowany przez komunistyczne władze ZSRR głód spowodował śmierć około 4 milionów ludzi. Najtragiczniejszy w skutkach był Wielki Głód z lat 1932-1933. Inne fale głodu dosięgnęły Ukrainę na początku lat 20. i w latach 1946-1947.

W 2006 roku Sejm i Senat RP uznały Wielki Głód za ludobójstwo.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Świadectwo Wielkiego Głodu pokazane w Cambridge

Kresy.pl / Ukraińska Prawda / dzieje.pl

Czytaj kolejny artykuł
8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Laszka
  Laszka :

  Ciekawe co zrobią z „bohaterami narodowymi” jak ogłoszą oficjalnie zakaz zaprzeczania holokaustowi.
  A swoją drogą Ukraińcy potrafią się podobnie jak ich „stwórcy” ustawić. Najpierw jedni sobie zrobili holokaust i teraz na tym zarabiają, a teraz drudzy biorąc przykład, uznają smierć głodową milionów obywateli CCCP, chłopów, za ludobójstwo Ukraińców. Wtedy wielu ludzi z głodu umarło. Stalin chciał się „kułaków” pozbyć. A Ukraińcy to teraz wykorzystują do swoich celów.

 2. Beresteczko1651
  Beresteczko1651 :

  Ukraińcy usiłują w ten sposób „przykryć” propagandowo ludobójstwo jakiego dopuścili się na Żydach i przedstawić się w roli ofiar a nie katów. Usiłują przy tym utrwalić fałszywy pogląd, jakoby za zbrodniczą działalność sowiecką na terenie Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej odpowiadali wyłącznie Rosjanie, tak jakby w jej sowieckich władzach, organach wykonawczych i administracji nie było ukraińskich komunistów. O ludobójstwo na Polakach nie muszą się martwić bo „przykrywa” je za nich ich agentura w Polsce, rozlokowana na najwyższych stanowiskach administracyjnych i medialnych.