Nocny atak na Kijów – użyto dronów i rakiet manewrujących

W nocy z czwartku na piątek Rosja przeprowadziła kolejny zmasowany atak z powietrza na Ukrainę, koncentrując się na Kijowie i obwodzie kijowskim, a zarazem utrzymując tryb praktycznie codziennych nalotów, z użyciem różnych typów broni.

Jak podają media ukraińskie, powołując się na sztab Sił Zbrojnych Ukrainy, tym razem do zaatakowania miasta użyto ponad 30 jednostek broni – według wstępnych szacunków 18 dronów-kamikadze typu Shahed i 15 rakiet manewrujących. Ukraińcy twierdzili że wszystkie zostały zniszczone przez obronę przeciwlotniczą.

Wcześniej władze Kijowa informowały o zniszczeniu ponad 30 celów powietrznych, w tym rakiet typu Ch-101/555 i systemów amunicji krążącej typu Shahed. Rakiety zostały wystrzelone prawdopodobnie przez bombowce strategiczne Tu-95MS.

Później z kolei rzecznik ukraińskich sił powietrznych, Jurij Ihnat podał, że zestrzelono 15 rakiet manewrujących i 21 bezzałogowców.

Według Rusłana Krawczenki, szefa kijowskiej obwodowej administracji wojskowej, uszkodzonych zostało pięć budynków, w tym trzy nieznanie. W dwóch innych domach wybuchły pożary, które zostały ugaszone. Gruz uszkodził też kilka samochodów. Ranne zostało 11-letnie dziecko i 68-letni mężczyzna, który trafił do szpitala.

Ponadto, minionej nocy Rosjanie przeprowadzili 46 nalotów i 107 ostrzałów z systemów artylerii rakietowej na pozycje ukraińskich wojsk i na miejscowości. Strona ukraińska potwierdza, że są ofiary wśród ludności cywilnej, w tym dzieci.

Według strony ukraińskiej, w maju Rosjanie wrócili do masowego ostrzeliwania ukraińskich miast, przeprowadzając w ciągu całego miesiąca 17 takich ataków na sam Kijów. Jednocześnie, zmienili taktykę – ataki przeprowadzane są nie tylko przy użyciu pocisków rakietowych, ale także uderzeniowych dronów, z różnych kierunków. Takie podejście, jak podkreślają Siły Powietrzne Ukrainy, mają na celu wykrycie i wyczerpanie ukraińskich sił obrony powietrznej. Znacznie zwiększono też użycie drony-kamikadze produkcji irańskiej. Ukraińcy szacują, że od początku wojny do 24 maja br. wystrzelono ponad 1100 takich dronów, z czego większość (prawie 900) została zestrzelona. Największy atak dronów na Kijowie, przy użyciu 54 bezzałogowców, miał miejsce 28 maja. Strona ukraińska ocenia, że Rosja ma wystarczająco dużo tej broni, by kontynuować ataki.

Czytaj także: Ukraiński ekspert przyznaje się do błędu: Rosja wciąż gromadzi rakiety

Zobacz: Ukraińcy twierdzą, że zestrzelili rakiety Kinżał. Rosjanie chwalą się zniszczeniem systemu Patriot

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply