Szef skrajnie nacjonalistycznego Narodowego Korpusu i lider całego ukraińskiego ruchu azowskiego Andrij Biłecki zapowiedział w niedzielę obsadzenie miejscowości Zołote, jeśli ukraińska armia wykona ustalenia z Mińska dotyczące wycofania wojsk z tej miejscowości. W poniedziałek ukraińskie władze odwołały planowane na dzisiaj wycofanie się z Zołotego.

Korpus Narodowy opublikował w niedzielę nagranie, na którym widać Biłeckiego, byłego dowódcę kontrowersyjnego pułku „Azow” w otoczeniu osób przedstawionych jako weterani wojny w Donbasie. Część z nich była zamaskowana i umundurowana. Biłecki twierdził, że znajduje się kilometr od Zołotego w obwodzie ługańskim, gdzie mieli zaprosić go miejscowi mieszkańcy. Lider „azowców” zapowiadał, że stojący za nim weterani pozostaną w tym miejscu „nawet jeśli władze ich porzucą, nawet jeśli wojska zostaną wycofane”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7549.32 PLN    (34.31%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Jeśli swojego bezpośredniego obowiązku – obrony każdego Ukraińca, każdego centymetra ukraińskiej ziemi nie wykonuje prezydent [i] władza, to wykonamy go jeszcze raz my, weterani-ochotnicy. To nasz ostatni posterunek i dajemy słowo, że nigdy go nie opuścimy” – mówił Biłecki.

PRZECZYTAJ: Dowódca ukraińskich wojsk w Donbasie: przygotowujemy się do wycofania

Lider Narodowego Korpusu zakończył swoje wystąpienie banderowskim hasłem „Sława Ukrainie!” oraz „Sława nacji!”. W przypadku tego drugiego hasła towarzyszący mu ludzie nie odpowiedzieli zwyczajowym odzewem „Śmierć wrogom!”, lecz słowami „Nie kapitulacji!”.

W poniedziałek na spotkaniu z szefem MSZ Łotwy Edgarsem Rinkevicsem minister spraw zagranicznych Ukrainy Wadym Prystajko powiedział, że Ukraina odwołała planowane na dzisiaj wycofanie wojsk spod Petriwskiego i Zołotego, co miało być realizacją porozumień z Mińska. Jako powód szef ukraińskiej dyplomacji podał łamanie rozejmu przez separatystów. Według Prystajki wycofanie wojsk miało zacząć się siedem dni po całkowitym przerwaniu ognia, tymczasem, jak twierdził, separatyści kontynuowali w ostatnich dniach ostrzały. Prystajko ogłosił, że do wycofania wojsk dojdzie dopiero po 7 dniach całkowitej ciszy.

Pomimo tego Prystajko utrzymywał, że nie ma żadnych przeszkód dla zwołania szczytu „normandzkiej czwórki” w sprawie Donbasu.

Jak podawaliśmy, w niedzielę w Kijowie odbyła się demonstracja przeciwko propozycjom rozwiązania konfliktu w Donbasie na zasadzie tzw. formuły Steinmeiera. Przyszło na nią około 10 tys. osób.

Kresy.pl / Ukraińska Prawda / Unian

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz