Głównodowodzący ukraińskich wojsk w Donbasie gen. Wołodymyr Krawczenko powiadomił o przygotowaniach do wycofania sił ukraińskiej armii na całej linii rozgraniczenia.

Jak podaje agencja Unian, Krawczenko, który pełni funkcję komendanta tzw. Operacji Zjednoczonych Sił (czyli ukraińskiej operacji wojskowej w Donbasie, OOS), poinformował o ukraińskich przygotowaniach podczas spotkania z Osnat Lubrani, urzędniczką ONZ, koordynatorką ds. humanitarnych i stałą przedstawicielką programu rozwoju ONZ na Ukrainie.

W obecności przedstawicielki ONZ gen. Krawczenko podkreślał, że w Donbasie nastąpiła zmiana na lepsze w sferze humanitarnej. Ukraiński dowódca poinformował o kontynuowaniu prac przygotowawczych do odnowienia mostu w Stanicy Ługańskiej – przygotowano plac dla ciężkiego sprzętu oraz miejsce na materiały budowlane. Poszerzono drogę dojazdową do mostu i wyremontowano jej nawierzchnię. Gen. Krawczenko zapowiedział też uruchomienie dodatkowego połączenia autobusowego, „aby przekraczanie linii rozgraniczenia dla naszych obywateli było jeszcze bardziej proste i komfortowe”.

Dowódca OOS wyraził też nadzieję na stworzenie bezpiecznych rejonów wokół Zołotego i Petrowskiego. „Takie rejony planowano utworzyć jeszcze w 2016 roku, ale do dzisiaj pozostają zmilitaryzowane. Jestem przekonany, że będzie to kolejny krok po Stanicy Ługańskiej”- mówił Krawczenko.

Gen. Krawczenko oświadczył, że na całej linii rozgraniczenia trwają działania przygotowawcze do wycofania wojsk. Jak podkreślił, takie zadanie zostało wyznaczone przez naczelnika Sztabu Generalnego, ministra obrony i prezydenta Ukrainy. Ukraiński dowódca zaznaczył, że ostateczna decyzja o wycofaniu wojsk będzie zależała od analogicznych kroków „strony przeciwnej”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, dziś w Mińsku ma odbyć się spotkanie tzw. Trójstronnej Grupy Kontaktowej ds. Donbasu. Według rosyjskiej gazety Kommiersant spotkanie to ma mieć na celu przygotowanie gruntu pod planowane spotkanie prezydentów Ukrainy i Rosji, czyli Wołodymyra Zełenskiego i Władimira Putina. Grupa Kontaktowa ma w czasie negocjacji uzgodnić daty dotyczące wycofania z Donbasu sił wojskowych obu stron. Oczekuje się także porozumienia ws. sfinalizowania i sformalizowania tzw. formuły Steinmeiera.

Kresy.pl / Unian

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz