Ukraina: uzbrojeni radykałowie wycofali się z Zołotego [+VIDEO]

MSW Ukrainy poinformowało, że uzbrojeni ukraińscy nacjonaliści, którzy stacjonowali w Zołotem, by zapobiec wycofaniu wojsk z linii frontu w Donbasie, wyjechali z tej miejscowości. Stało się to po wizycie prezydenta Zełenskiego, który odbył z radykałami napiętą rozmowę. W Zołotem pozostali jednak nieuzbrojeni radykałowie.

W niedzielę wieczorem służba prasowa ukraińskiego MSW podała, że „weterani-ochotnicy” posiadający legalną broń, w rzeczywistości radykałowie związani z tzw. ruchem azowskim, wycofali się z okolic posterunku Zołote-4. Jak podkreślono, stało się to po rozmowach z prezydentem Zełenskim oraz policją. Według MSW w rejonie przygotowania do wycofania sił, w szczególności w okolicach Zołote-4 i Kateryniwki, „znajduje się tylko grupa ochotników bez broni”. Komunikat wydał zastępca szefa ukraińskiej policji Wadym Trojan, wywodzący się z pułku Azow.

Trojan dodał, że w Zołote-4 i Kateryniwce pracuje posterunek policji i 6 jej patroli a dla zabezpieczenia tam porządku i bezpieczeństwa zostanie skierowana Gwardia Narodowa.

Zołote jest jednym z miejsc, w których ma nastąpić kolejny etap obustronnego wycofania sił przez Kijów i prorosyjskich separatystów. Zapowiedź wycofania wojsk wywołała oburzenie radykałów z tzw. ruchu azowskiego, którzy pojawili się z bronią w tej miejscowości twierdząc, że będą jej bronić po wycofaniu ukraińskiej armii. Swoją akcję nazwali „Ostatni posterunek”. W sobotę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski złożył niezapowiedzianą wizytę w Zołotem i odbył z radykałami „emocjonalną” rozmowę przekonując ich do opuszczenia miejscowości.

Również w niedzielę na profilu Zełenskiego ukazał się profesjonalnie wykonany reportaż z sobotniej wizyty prezydenta. Znaczna część materiału pokazuje spotkania Zełenskiego z miejscową ludnością, która wyrażała pragnienie pokojowego zakończenia wojny i wycofania wojsk. W trakcie jednego ze spotkań Zełenski mówił gromadzie miejscowych, że „przyjechał, aby upewnić się, że ludzie chcą wycofania sił”, co ci zgodnie potwierdzili. „Ponieważ w Kijowie organizują demonstracje i chcą was przed nami bronić” – tłumaczył Zełenski nawiązując do manifestacji przeciwników wycofania sił. Pokazana jest także napięta rozmowa z radykałami. Z filmu wynika, że w trakcie rozmowy włączyły się do niej miejscowe kobiety, które wspierały zdanie prezydenta.

CZYTAJ TAKŻE: 7% Ukraińców uważa, że w Donbasie odbywa się wojna między USA a Rosją

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / facebook.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz