Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała w czwartek o zakończeniu procedury odbioru dwóch czołgów Leopard 2PL. Kolejne trzy maszyny mają zostać odebrane do końca tygodnia.

Jak poinformowała w czwartek oficjalna strona Polskiej Grupy Zbrojeniowej dwa czołgi Leopard 2A4 zmodernizowane do standardu 2PL zostały odebrane z zakładów i wkrótce zostaną dostarczone do 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

Przez ostatnie dwa tygodnie były wykonywane ostatnie testy czołgów Leopard 2PL. Zakończyły się one wydaniem pozytywnego orzeczenia. Pierwsze dwa czołgi są już w drodze do bazy w Świętoszowie, do końca tygodnia ma się zakończyć procedura odbioru kolejnych trzech pojazdów.

Zobacz też: Niemiecki czołg Leopard 2 był uznawany za jeden z najlepszych (dopóki nie dotarł do Syrii)

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1836.62 PLN    (8.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Dostawa pierwszych egzemplarzy to kluczowy etap w programie Leopard 2PL. Przyjęcie przez Zamawiającego pojazdów otwiera przed naszym Konsorcjum możliwość dostaw kolejnych partii czołgów. Program Leopard 2PL to jeden z naszych priorytetów, a ostatnie tygodnie były czasem intensywnej pracy, w której bardzo mocno uczestniczył nowy zarząd Bumaru Łabędy. Te efekty widzimy już dzisiaj, a to dopiero początek, bo kolejne, gotowe czołgi czekają już na rozpoczęcie procedur odbiorczych – poinformował Andrzej Kensbok, prezes Zarządu PGZ S.A.

Leopardy 2PL mają poprawione właściwości bojowe użytkowanych dotychczas w Siłach Zbrojnych RP czołgów Leopard 2A4 w zakresie siły ognia, ochrony balistycznej i świadomości sytuacyjnej, a także komfortu pracy załogi.

Zobacz też: Europejski czołg przyszłości coraz bliżej. Zastąpi Leclerca i Leoparda 2

„Prace przy modernizacji i przywracaniu stanu technicznego Leopardów 2A4 pozwoliły naszym zakładom pozyskać nowe kompetencje. Zbudowaliśmy zaplecze logistyczne do prowadzenia napraw i obecnie pracujemy nad zabezpieczeniem dostaw części zamiennych oraz zwiększeniem poziomu „polonizacji” Leoparda 2PL. Naszym celem jest ustanowienie potencjału do regeneracji oraz produkcji wybranych elementów czołgu, przeprowadzania niezbędnej certyfikacji i wejścia w łańcuchy dostaw dla tego sprzętu wojskowego. Biorąc pod uwagę wieloletnią perspektywę eksploatacji Leopardów to rozwiązanie przełoży się na korzyści zarówno dla nas jak i dla naszego klienta” – powiedziała Elżbieta Wawrzynkiewicz, prezes Zarządu Zakładów Mechanicznych „Bumar-Łabędy”.

Standard 2PL względem pierwowzoru ma wymienione hydrauliczne systemy stabilizacji armaty i napędu wieży na elektryczne, ulepszoną armatę gładkolufową Rh-120 L44. Leopard 2PL wyposażony jest także w instalację systemów optoelektronicznych, w tym kamery termowizyjnej III generacji typu KLW-1 Asteria w przyrządach obserwacyjno-celowniczych dowódcy i działonowego. Na wieży czołgu zamontowano dodatkowe moduły opancerzenia, wewnątrz pojazd posiada nowe systemy przeciwpożarowe i przeciwwybuchowe.

Zobacz też: Gen. Skrzypczak dla Kresy.pl: u nas nie ma modernizacji czołgów T-72, jest „pudrowanie g…a”

Kresy.pl/PGZ

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz