Ministerstwo Obrony Narodowej sfinalizowało przejęcie Huty Częstochowa, podpisując akt notarialny kończący proces zakupu zakładu. Równocześnie zawarto porozumienie dotyczące współpracy z Polską Grupą Zbrojeniową w zakresie wykorzystania potencjału huty na potrzeby obronności.

W poniedziałek Ministerstwo Obrony Narodowej zakończyło proces przejęcia Huty Częstochowa. Podpisano akt notarialny finalizujący zakup zakładu przez Skarb Państwa. Jednocześnie zawarto list intencyjny dotyczący przyszłej współpracy Huty Częstochowa z podmiotami sektora zbrojeniowego.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, majątek Huty Częstochowa zostanie przekazany do Agencji Mienia Wojskowego, będącej agencją wykonawczą Ministerstwa Obrony Narodowej. Ma to uporządkować sytuację właścicielską przedsiębiorstwa i stanowi kluczowy etap dalszego procesu restrukturyzacyjnego.

Akt notarialny został podpisany w obecności wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz przez wiceministra obrony narodowej Pawła Bejdę.

Kolejnym planowanym krokiem ma być wniesienie przejętego majątku aportem do Huty Częstochowa. Zakład pozostaje obecnie dzierżawcą infrastruktury i prowadzi działalność operacyjną. Spółka funkcjonuje w ramach Grupy Kapitałowej Węglokoks, która odpowiadała za wznowienie produkcji oraz bieżące funkcjonowanie huty.

Równolegle podpisano list intencyjny pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową, Węglokoksem oraz Hutą Częstochowa. Dokument dotyczy współpracy w zakresie wykorzystania potencjału zakładu na potrzeby przemysłu obronnego. Porozumienie podpisali wiceprezes PGZ Arkadiusz Bąk, prezes Węglokoksu Tomasz Ślęzak oraz prezes Huty Częstochowa Adrian Sienicki.

Podczas uroczystości w Częstochowie wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił znaczenie decyzji o przejęciu zakładu przez MON. „To jest dzień historyczny nie tylko dla bezpieczeństwa Polski, ale też dla łańcucha dostaw produktów strategicznych, dla potrzeb polskiego przemysłu zbrojeniowego, dla rozwoju Częstochowy, makroregionu częstochowskiego i województwa śląskiego oraz dla bezpieczeństwa przemysłu polskiego. To jest niezwykle ważna decyzja dla wszystkich w Polsce. Doprowadziliśmy do finalnego momentu: zakupu i przejęcia na rzecz Skarbu Państwa, zarządem w Ministerstwie Obrony Narodowej, Huty Częstochowa – po raz pierwszy w historii. Ta niezwykła hala produkcyjna jest jedną z największych na świecie – prawie 50 hektarów pod dachem” – powiedział.

Dodał również: „Państwo Polskie nie mogło pozwolić na to, żeby Huta Częstochowa wpadła w niepowołane ręce”.

Zobacz: Huta Częstochowa wznowiła produkcję po ponad roku przerwy

gov.pl / Kresy.pl

Tagi: , , , , ,
forma płatności