Rzecznik Sądu Okręgowego w Częstochowie przekazał w poniedziałek, że minister obrony skorzysta z prawa wykupu majątku Huty Częstochowa.
W lutym w częstochowskim sądzie miał odbyć się przetarg na sprzedaż majątku Huty Częstochowa, lecz posiedzenie odroczono na wniosek syndyka zakładu. Sąd wystosował do rządu pytanie, czy Skarb Państwa zamierza bezpośrednio wykupić hutę w związku z wpisaniem jej na listę przedsiębiorstw strategicznych.
Chodzi o uprawnienie wynikające z art. 311 Prawa upadłościowego, którego jeden z punktów przewiduje, że „Skarbowi Państwa reprezentowanemu przez Ministra Obrony Narodowej przysługuje prawo wykupu składników majątku służących do prowadzenia działalności w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa państwa”.
Huta Częstochowa działała od tej pory w oparciu o majątek spółki Liberty Częstochowa sp. z o.o. w upadłości. Dzierżawca – Węglokoks – miał prawo pierwokupu i deklarował wolę zakupu majątku huty.
Rzecznik Sądu Okręgowego w Częstochowie sędzia Dominik Bogacz przekazał w poniedziałek PAP, że minister obrony skorzysta z prawa wykupu majątku Huty Częstochowa. Oświadczenie MON o woli wykupienia huty dotarło do częstochowskiego sądu gospodarczego w piątek, 7 marca.
„Wkrótce sąd wyznaczy biegłego, który ponownie wyceni majątek huty” – informują lokalne media.
Jest możliwe, że hutą dalej będzie zarządzał obecny dzierżawca.
W styczniu – po ponad rocznej przerwie – ruszyła produkcja w Hucie Częstochowa. Ostatni właściciel zatrzymał pracę jesienią 2023 roku, następnie była upadłość i wreszcie syndyk wydzierżawił hutę spółce należącej do Węglokoksu.
Czytaj także: Huta Częstochowa wznowi działalność. Media: to kluczowy zakład dla przemysłu zbrojeniowego
moeny.pl / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!