We wtorek na stronach Sejmu został upubliczniona odpowiedź wiceministra obrony Wojciecha Skurkiewcza na interpelację poselską, która dotyczyła programu modernizacji czołgów podstawowych Leopard 2PL, m.in. w zakresie wzrostu ceny procesu. Resort nie wskazał przyczyn wzrostu ceny programu.

Interpelacja wpłynęła do Sejmu 19 października bieżącego roku. Jej autorami byli posłowie Koalicji Obywatelskiej: Paweł Poncyljusz, Bartłomiej Sienkiewicz, Joanna Kluzik-Rostkowska, Cezary Grabarczyk oraz Tomasz Siemoniak. Parlamentarzyści pytali o realizację programu modernizacji czołgów Leopard 2 do standardu 2PL, m.in. o wzrost kosztów projektu. Odpowiedź została upubliczniona we wtorek (24 listopada). Resort nie wskazał przyczyn wzrostu ceny programu – informuje portal „ZBIAM”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5637.39 PLN    (25.62%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W odpowiedzi na interpelację poinformowano, że „do 30 października bieżącego roku do Sił Zbrojnych RP dostarczono osiem czołgów Leopard 2PL (dwa w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej, a pozostałe do Ośrodka Szkolenia Leopard). Są one eksploatowane na zasadach ogólnych. Jak zaznaczył wiceminister, przekazane czołgi Leopard 2PL zostały zmodernizowane w Polsce przez Z.M. Bumar-Łabędy S.A., przy wsparciu technicznym partnera strategicznego (tj. Rheinmetall Landsysteme GmbH)”.

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. poinformowała 17 listopada, że w pierwszej połowie miesiąca kolejna partia czołgów trafiła do Wojska Polskiego.

Wiceminister Skurkiewicz odniósł się w swojej odpowiedzi do kwestii dotyczącej konieczności wymiany radiostacji SEM 80/90. W odpowiedzi czytamy, że „aktualnie na końcowym etapie znajduje się faza analityczno-koncepcyjna dla zadania, w ramach którego zostanie zrealizowana modernizacja systemu łączności modernizowanych do wersji 2PL/2PLM1 czołgów Leopard 2A4, która będzie obejmować m.in. wymianę aktualnie wykorzystywanych radiostacji SEM 80/90 na urządzenia cyfrowe oraz wyposażenie pojazdów w urządzenia kryptograficzne”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Czołgi Leopard 2PL trafiły do 1. Warszawskiej Brygady Pancernej [+FOTO]

Wiceminister wskazał także, jakie typy amunicji są obecnie używane w procesie szkolenia załóg czołgów Leopard 2 w Wojsku Polskim. „W efekcie umów zawartych w latach 2005-2017 Mesko S.A. dostarczyło do Sił Zbrojnych RP nw. rodzaje 120 mm amunicji, przeznaczonej do czołgów Leopard: 120 x 570 mm naboje z pociskiem podkalibrowym APFSDS-T; 120 x 570 mm naboje z pociskiem podkalibrowym APFSDS-T-TP ćwiczebnym; 120 x 570 mm naboje z pociskiem HE odłamkowo-burzącym; 120 x 570 mm naboje z pociskiem odłamkowo-burzącym treningowym. W znajdujących się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP czołgach Leopard może być stosowana również amunicja firmy Rheinmetall Waffe Munition GmbH typu APFSDS (DM63A1) oraz TPCSDS-T ćwiczebna (DM88)” – napisał.

Ministerstwo nie wskazało jednak przyczyn wzrostu wartości programu. Według zgłaszających interpelację wzrósł on z 1,6 mld złotych w 2014 roku do około 3,3, mld złotych. Resort nie napisał o szczegółach aneksów, ani o kwocie, która została wydana w formie zaliczek.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Gen. Skrzypczak dla Kresy.pl: u nas nie ma modernizacji czołgów T-72, jest „pudrowanie g…a”

Zgodnie z umową z grudnia 2015 roku Wojsko Polskie ma otrzymać 128 czołgów Leopard 2PL. Na podstawie odrębnego aneksu lub osobnej umowy, pracom miało zostać poddanych kolejnych 14. Szczegóły związane z kwestią modernizacji czołgów zostały określone w dokumencie opatrzonym klauzulą niejawności.

zbiam.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz